Wcale nie wynik w teście IQ. Te siedem cech świadczy o wysokiej inteligencji. Jedna cię zaskoczy

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: DjelicS/ istockphoto.com


Inteligencja to nie tylko oceny w szkole i wynik na teście IQ. To także zestaw określonych zdolności i zachowań, sposobów reakcji i skłonności. Jakie cechy świadczą o inteligencji? Te siedem to najczęstsze oznaki wysokiego IQ.
Wysokie IQ często idzie w parze z inteligencją emocjonalną (EQ). Choć nie są jedynymi warunkami, które mogą świadczyć o sukcesie czy o tym, w jaki sposób postrzegają nas inni, niosą ze sobą określony zestaw cech. To właśnie one sprawiają, iż dana osoba może pochwalić się ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Jedną z nich jest zdolność do autoanalizy. jeżeli więc zdarzyło ci się zadać sobie pytanie, czy naprawdę jesteś osobą inteligentną, to już pierwszy dobry znak. Zanim zaczniesz szukać pozostałych cech, pamiętaj, by traktować to wszystko z dystansem.
REKLAMA


Zobacz wideo Mieszka w Polsce od 12 lat. Odbudowuje tu swoje "małe Indie"


Czym charakteryzuje się inteligencja emocjonalna? To trzy najważniejsze elementy
Iloraz inteligencji najczęściej określa się przy pomocy testów, czasem skomplikowanych, innym razem prostszych i wymagających nie wiedzy, a umiejętności analizy i myślenia nieszablonowego. Z kolei inteligencja emocjonalna, jak wykazali John Mayer i Peter Salavey z Uniwersytetu Harvarda, to przede wszystkim świadome rozpoznawanie, kontrolowanie i wykorzystywanie emocji.


Inteligencja emocjonalna idzie w parze z empatią, rozwiązywaniem problemów i konfliktów, a także radzeniem sobie ze stresem. Połączenie wysokiego ilorazu inteligencji i inteligencji emocjonalnej sprawia, iż możesz o sobie mówić jako o kimś wyjątkowym. Jakie cechy ma osoba inteligentna?
Najkrótszy test IQ (zdj. ilustracyjne) Fot. Unseen Studio / Unsplash
Jakie cechy świadczą o inteligencji? Tych siedem to dobry znak
Z wysoką inteligencją, w tym także emocjonalną, wiążą się określone cechy charakteru i predyspozycje. Niektóre nie są oczywiste, inne od razu kojarzymy z ponadprzeciętnymi zdolnościami. Co to za cechy?


Ciekawość świata i chęć zrozumienia, jak działa. To także zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi i potrzeba edukacji, zdobywania nowej wiedzy. Zdarza się jednak, iż prowadzi to do przesadnej analizy i nadmiernego myślenia nad błahymi sprawami.
Potrzeba własnego towarzystwa i samotności. Nie chodzi tu o niechęć do ludzi, a o potrzebę spędzania czasu w pojedynkę, choćby sporadycznego. Dzięki temu nabierasz dystansu, przemyśleć sprawy albo po prostu odpocząć i "naładować baterie".
Zdolność do akceptacji własnej niewiedzy. jeżeli wiesz, iż nic nie wiesz, to możesz tylko się cieszyć. Osoby o wysokiej inteligencji potrafią przyznać się nie tylko do błędu, ale także do niewiedzy. Skromność i pokora świadczą, iż nie spoczywasz na laurach.
Otwarty umysł. Zdobywanie nowej wiedzy to nie wszystko. Otwartość, unikanie zamykania się w określonej bańce, ciągłe mierzenie się z nowymi ideami i przekonaniami, a także zdolność do wysłuchania i zrozumienia innych racji, które niekoniecznie wiążą się ze zgodą, to również oznaka wysokiej inteligencji.
Poczucie humoru i dystans. Nie zawsze bywa zrozumiany przez innych, szczególnie gdy nawiązuje do rzeczy nieoczywistych. Dowcip nierzadko u osób inteligentnych idzie w parze z ironizowaniem i dystansem do siebie i świata.
Pamięć do szczegółów i koncentracja. Skupienie się na tych najważniejszych, odrzucanie mniej istotnych, koncentracja, a jednocześnie dobra pamięć sprawiają, iż łatwiej radzisz sobie z trudnymi sytuacjami i rozwiązywaniu zadań.
Prokrastynacja. Choć dla niektórych może się to wydawać szokujące i dziwne, odwlekanie niektórych zadań na później to niekoniecznie oznaka lenistwa. Kluczem jest odpowiednie określanie priorytetów tak, by przyniosło to jak największe korzyści.
Idź do oryginalnego materiału