Wieczór Austriacki w opolskiej WBP – Wiosna Austriacka 2023 rozpoczęta

opolska360.pl 1 rok temu

Wiosna Austriacka 2023 rozpoczęta

Tegoroczna Wiosna Austriacka jest szczególna – otwiera obchody jubileuszu 30-lecia działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Gośćmi rozpoczynającego ją Wieczoru Austriackiego byli m. in.:

  • dr Michaeli Pacher, zastępca ambasadora Republiki Austrii,
  • dr Edward Wąsowicz, konsul honorowy Austrii we Wrocławiu,
  • dr Bogumiła Kmieć, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego,
  • Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego,
  • dr Małgorzata Wysdak, prezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae.

Z partnerskiego austriackiego regionu Styria przyjechał autor tekstów satyrycznych i artysta kabaretowy Ewald Dworak.

– To jest artysta, który bawi się słowem. Był profesorem języka niemieckiego, zajmował się m.in. grami edukacyjnymi. On umie się nie tylko bawić słowami, ale i bawić się z publicznością. I wciągać ją do interaktywnych działań – mówi Monika Wójcik-Bednarz kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu

Uczniowie się pokazali

Dwa przedstawienia sceniczne w języku niemieckim „Szafa na strychu” oraz „Wszyscy do walca w Operze Wiedeńskiej” wykonali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu i Raszowej.

– Te bardzo piękne przedstawienia były zaprezentowane podczas XI Niemieckojęzycznych Konfrontacji Teatralnych zorganizowanych pod hasłem „Austria – poczuj się jak w domu” w grudniu 2022 roku na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim. Zostałam tam zaproszona do jury i byłam zachwycona tymi spektaklami. Zarówno artyzmem gry, jak i kostiumami. Cieszę się, iż teraz, gdy trwa Wiosna Austriacka, możemy pokazać – dodaje Monika Wójcik-Bednarz.

Współpracująca z Biblioteką Austriacką wrocławska SP nr 81 nosząca imię Wandy Rutkiewicz zaprezentowała wystawę „Co Wanda Rutkiewicz mogła widzieć w Austrii”. Prace uczniów będzie można oglądać do 11 kwietnia w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy wejściu przy ul. Piastowskiej 18.

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Sonatę C-dur nr 16 Sonaty facile Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonała uczennica Hanna Friedrich. Zaś utwór Die Forelle Franza Schuberta student germanistyki UO, Michał Machowski, laureat XXIV Konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”.

Wystąpiły także wyróżnione w XXIV Konkursie Wiedzy o Austrii Karolina Marczyńska z PLO nr 3 w Opolu (zaprezentowała „Austriackie rekordy Guinnessa”) oraz Anastasiia Kachur z PLO nr 1 w Opolu (przedstawiła swoja fascynację „Oryginalnymi wiedeńskimi kulami śnieżnymi”).

Atrakcje wiosenne w marcu

Wiosna Austriacka potrwa w tym roku aż do… października. Wtedy odbędzie się konferencja naukowa zamykająca program wiosny. W marcu – na powitanie kalendarzowej wiosny 21 marca o godz. 16.00 w siedzibie Biblioteki Austriackiej odbędzie się spotkanie poświęcone ziołolecznictwu. Dominika Bujara (EcoFlosik – Gabinet Dietetyczno-Fitoterapeutyczny) zaprezentuje wykład pt. Szarotka alpejska, goryczka i inne cenne rośliny alpejskie w portrecie.

Także w marcu Biblioteka Austriacka w Opolu we współpracy z germanistyką Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na Austriacki Dzień Czytania. 23 marca o godz. 14.00 w Bibliotece Austriackiej wystąpią studentki germanistyki Uniwersytetu Opolskiego. Będą to Natalia Marchewka, Nikola Przyklenk i Wiktoria Cader pod naukową opieką dr Gabrieli Jelitto-Piechulik. Przedstawią program Młodzi pisarze i pisarki tworzą swoje literackie tu i teraz. Na kilku przykładach najnowszej literatury z Austrii i Szwajcarii.

Idź do oryginalnego materiału