Wielka powtórka z historii na Uniwersytecie Opolskim

doxa.fm 3 tygodni temu
powtórka z historii 2025

Za nami XIII edycja wydarzenia, które ma pomóc uczniom uporządkować wiedzę.

Spotkanie poświęcone „Wielkim władcom i przywódcom Polaków” zgromadziło liczne grono uczniów m.in. maturzystów, którzy chcieli powtórzyć swoją wiedzę przed egzaminem.

Wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego omówili najważniejsze postacie i wydarzenia, m.in. działalność Bolesława II Śmiałego, znaczenie wolnych elekcji, politykę Wazów oraz role Adama Jerzego Czartoryskiego i Władysława Gomułki w dziejach kraju. Spotkanie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy oraz do lepszego przygotowania się do matury z historii.

– Będę mówił na temat kontrowersji związanych z naszym trzecim królem Bolesławem Śmiałym, zwanym także Szczodrym. Chciałbym pokazać jego rolę i znaczenie dla późniejszej relacji Polski z Węgrami, Rusią i Czechami. Myślę, iż powinniśmy się uczyć na błędach naszych poprzedników, a on popełnił wiele błędów. Stawiał na niewłaściwych kandydatów i prowadził bardzo agresywną, samodzielną politykę, która później odbiła mu się przysłowiową „czkawką” – mówi dr hab. prof. UO Marcin Böhm z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, autor wykładu pt. „Król nazbyt śmiały. Rola Bolesława II Śmiałego w kształtowaniu się Królestwa Polskiego w XI w. ”

– Na Wielką Powtórkę z Historii przybywają przede wszystkim uczniowie szkół średnich z województwa opolskiego, ale także województwa śląskiego. Rozpoczynamy od analizy wydarzeń, które miały miejsce w średniowieczu, później będzie o liberum veto, prześledzimy losy księcia Jerzego Czartoryskiego od XIX wieku aż po okres Polski powojennej. Będziemy analizować postaci Bolesława Bieruta, Stanisława Mikołajczyka i Władysława Gomułki, bo to właśnie wokół postaci zbudowana jest ta powtórka w tym roku – dodaje Adriana Dawid, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Cykl wykładów i warsztatów odbywa się w ramach programu „O!Polskie spotkania z muzą Klio”, który popularyzuje wiedzę historyczną wśród mieszkańców Opolszczyzny.

Marcin Böhm, Adriana Dawid:

Szersza relacja:

Autor: Weronika Kurdziel

Idź do oryginalnego materiału