“Wiwat maj, 3 maj” – zabrzmiało dziś w Gdowie. 233. rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja.

ck.gdow.pl 6 miesięcy temu

Majówka to czas odpoczynku i radości, ale 3 Maja jest też dla nas okazją, żeby mocniej niż zwykle poczuć się obywatelem, żeby uświadomić sobie, iż państwo to my wszyscy - mówił dziś gospodarz gminy Gdów.

Gdów uczcił właśnie święto 3 Maja. Była Msza Święta w intencji ojczyzny w gdowskim sanktuarium z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji, hymn, przemówienia okolicznościowe i występy dzieci z przedszkola. Tego dnia orkiestra dęta zagrała wiele pieśni patriotycznych, a liczne delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Pamięci. O to, by każdy z uczestników miał biało - czerwoną przypinkę zadbali Harcerze z 2 Środowiskowego Szczepu Nadrabiańskiego im. Szarych Szeregów z Marszowic. Druhowie z pochodniami zaciągnęli też wartę przy pomniku. Na zaproszenie Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa odpowiedziało wielu Mieszkańców, którym pracownicy Centrum Kultury w Gdowie wręczali biało - czerwone flagi. Wśród uczestników łatwo było dostrzec wiele pań z kół gospodyń wiejskich w strojach ludowych. Wydarzenie uświetniła obecność posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa. Pogoda sprzyjała, zatem 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano bardzo licznie.

Tradycyjnie rozpoczęto Mszą Święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium w Parafii pw. Narodzenia NMP w Gdowie z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, harcerzy, młodzieży szkolnej, reprezentantów organizacji sportowych i społecznych, a także mieszkańców. Nabożeństwo zakończono wspólnym odśpiewaniem "Boże coś Polskę".

Zgromadzeni, na czele z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego przemaszerowali przed Pomnik Pamięci na Rynku w Gdowie, gdzie powitała ich Wioleta Chmiela, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie . Wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy.

Wydarzenie uświetniło przemówienie Wójta Gminy Gdów - Zbigniewa Wojasa oraz Posła do Parlamentu Europejskiego i wiceprezesa PSL - Adama Jarubasa.

Gromadzimy się tu jako Polacy (...) Naszej liturgii przewodniczy ksiądz biskup Zdzisław Błaszczyk, którego bardzo serdecznie witam, pracujący w Rio de Janerio, wracający z euforią tu, do Gdowa, bo tu jest jego początek, tu się urodził, a pochodzi z sąsiedniej parafii Dziekanowice. Witam także księdza misjonarza z Boliwii. Witam władze gminy, europosła, poczty sztandarowe (...). Witam Was bracia i siostry, którzy ukazujecie dziś miłość do Matki Bożej i naszej Ojczyzny.

- rozpoczął proboszcz gdowskiej parafii.

Zależy nam na tym, aby Maryja, patrząc na nasze życie, mogła cieszyć się, iż ma takie dzieci

- mówił w homilii biskup Zdzisłąw Błaszczyk.

Życzę wszystkim mieszkańcom, aby euforia i nadzieja 3-go maja trwała z nami przez cały rok. Z całego serca pragnę rónież podziękować mieszkancom naszej gminy, za udział w wyborach. Dzięki waszemu zaufaniu mogę przez cały czas reprezentować naszą gminę. To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla mnie".

- mówił gospodarz gminy.

Polska przetrwała dzięki naszym rodzinom i patriotyzmowi. (...) Silna i bezpieczna Polska to również Polska silna w sojuszach (...), potrzeba więc jedności. Cieszmy się świętujmy i budujmy przyszłość bezpiecznej Polski w Europie. Wiwat 3 Maj, niech żyje Polska.

- podsumował w przemówieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas.

W tym szczególnym dniu centrum Gdowa wypełniły pieśni legionowe. Radosne świętowanie rozpoczęto od występu artystycznego dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gdowie oraz koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów.

W tym roku wiązanki kwiatów przy pomniku na gdowskich plantach złożyło 35 delegacji.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i oczywiście już teraz zapraszamy na przyszłoroczne obchody. Niech się święci 3 Maja.

Przypomnijmy, iż 3 maja 1791 r. Sejm Wielki, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 Maja.

Obowiązywała tylko 14 miesięcy, ale do dzisiaj jest powodem do dumy dla Polaków i chwalebną kartą w dziejach naszego kraju. Konstytucja 3 Maja to dokument wyjątkowy – jej głównym celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Ustawa Rządowa przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną i zgodnie z duchem Oświecenia wprowadzała zasadę trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ponadto, w Rzeczypospolitej obowiązywała od tego momentu wolność wyznania. Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy, zniesiono liberum veto, wolne elekcje, konfederacje, a decyzje sejmu miały być wiążące dla sejmików wojewódzkich. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy sejm. Głową rządu stawał się król, ale jego decyzje wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy byli odpowiedzialni przed sejmem. Chłopi przeszli pod opiekę rządu. Dodatkowo, aby wzmocnić rozwój gospodarczy zachęcano rzemieślników i kupców obcego pochodzenia do osiedlania się, zapewniając im wiele swobód [ https://samorzad.gov.pl/ ].

Wiwat maj, trzeci maj.

Idź do oryginalnego materiału