Wrocławska uczelnia otwiera kosmiczny kierunek. Chętnych nie brakuje

300gospodarka.pl 10 godzin temu

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych – cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już w pierwszym cyklu rekrutacyjnym zapełniono dwie planowane grupy, a kandydaci osiągali wysokie wyniki matur. przez cały czas możliwa jest rekrutacja dla najlepszych – próg punktowy ustalono na 700 pkt.

Innowacyjny program i kooperacja z branżą kosmiczną


Studenci kierunku Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych zdobędą kompetencje łączące przetwarzanie danych satelitarnych, sztuczną inteligencję, systemy geoprzestrzenne i podstawy inżynierii kosmicznej.


Program przygotowano we współpracy z przedstawicielami sektora kosmicznego. Obejmuje nie tylko teorię, ale także praktyczne warsztaty z rzeczywistymi danymi satelitarnymi, analizę danych z satelitów Sentinel czy budowanie modeli predykcyjnych. W planie studiów przewidziano również wykłady ekspertów, wizyty studyjne i realizację projektów z firmami z polskiego sektora kosmicznego.


– Władze wydziału są bardzo zadowolone z tak ogromnej popularności tego kierunku, dlatego zdecydowaliśmy się dać szansę większej liczbie osób na studiowanie Inżynierii danych satelitarnych i kosmicznych w kolejnym naborze – mówi Marek Trojanowicz, prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na UPWr.

Lot polskiego astronauty wpływa na młodych


Wysokie zainteresowanie tym kierunkiem wpisuje się w szerszy trend rosnącej popularności sektora kosmicznego w Polsce. Duży wpływ miał również lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos, który stał się źródłem inspiracji dla wielu młodych ludzi. Pokazał on, iż Polacy mają swoje miejsce w międzynarodowej społeczności rozwijającej technologie kosmiczne.





  • Sektor kosmiczny coraz ważniejszy w europejskiej gospodarce. Polska się do tego przyczynia

  • Z kosmosu na Ziemię. Polska konstelacja CAMILA pomoże w monitoringu klimatu

  • Chemia na rozdrożu. Mniej chętnych na studia, a wyzwań cywilizacyjnych przybywa

  • Studenci oczekują przejrzystości i stabilności. Dobre zarobki też są atutem

Idź do oryginalnego materiału