Jak zdobyć wsparcie finansowe dla organizacji na wiosnę 2025 r.?
Portal MojeStypendium.pl to nie tylko prężnie działająca baza informacji o stypendiach, konkursach i stażach. Nie zapominamy też o instytucjach, które szukają możliwości na sfinansowanie swojej działalności i ścieżek dalszego rozwoju. Dlatego cyklicznie publikujemy zestawienia grantów, które odpowiadają na pytanie, jak zdobyć wsparcie finansowe dla organizacji. Nasz najnowszy raport „Mapa Stypendiów IV” udowadnia, jak wielką rolę w świecie programów stypendialnych odgrywają stowarzyszenia i fundacje. Ten artykuł kierujemy przede wszystkim do nich.
Aktualne zestawienie: wsparcie finansowe dla organizacji
Zestawienie funduszy krajowych
Program „Działaj Lokalnie”
Po pierwsze, trwa nabór w programie „Działaj Lokalnie”. Od marca do czerwca 2025 r. lokalne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projektów.
Należy pamiętać, iż aby otrzymać wsparcie finansowe dla organizacji, projekt musi być realizowany w jednej z gmin objętych Programem (w zasięgu jest 651 gmin).
Fundusze przyznawane są projektom, które:
- aktywizują lokalne społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego,
- przyczyniają się do rozwiązania określonego lokalnego problemu lub zaspokojenia pewnej potrzeby mieszkańców,
- mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
- są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji lokalnych,
- w przemyślany sposób angażują zasoby lokalne (naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe).
Program „Pomarańczowa Siła ING 2025”
Po drugie, jeszcze do 7 kwietnia 2025 r. szkoły publiczne, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz organizacje pozarządowe mogą aplikować do programu „Pomarańczowa Siła ING 2025”, którego celem jest wsparcie i popularyzacja działań sportowych dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także rozwój społeczny przez budowanie równości i inkluzji.
W ramach programu finansowane mogą być projekty obejmujące działania sportowe i promujące aktywność fizyczną dzieci z niepełnosprawnościami na jeden z poniższych celów:
- organizacja jednorazowych wydarzeń sportowych,
- organizacja długofalowych działań sportowych.
Wysokość grantu wynosi 10 000 zł, a wsparcie finansowe może uzyskać 15 organizacji.
Program Równych Praw
Po trzecie, Fundacja Batorego ogłosiła nabór do programu Równych Praw, który ma na celu podnoszenie świadomości na temat równości praw wszystkich obywatelek i obywateli. Celem konkursu jest wsparcie średniej wielkości organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na poziomie lokalnym i regionalnym, które działają na rzecz grup zagrożonych dyskryminacją, nierównym traktowaniem, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści i/lub prowadzą działania rzecznicze (w tym badania i analizy), strażnicze i monitoringowe na rzecz poszanowania zasad państwa prawa.
Do składania wniosków zaproszone są organizacje społeczne takie jak fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne będące organizacjami pożytku publicznego zarejestrowane w KRS i koła gospodyń wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich ARMiR. Organizacje muszą być zarejestrowane nie później niż 24 miesiące przed datą złożenia wniosku, a ich średnie przychody ostatnich dwóch lat (2023-2024) są nie mniejsze niż 100 000 i nie większe niż 1 500 000 PLN.
Termin składania wniosków mija 28 maja 2025 r.
Program Patriotyzm Jutra
Po czwarte, Muzeum Historii Polski zaprasza do wzięcia udziału w naborze wniosków o dofinansowanie zadań w ramach ogólnopolskiego programu „Patriotyzm Jutra” – Edycja 2025. Celem programu jest finansowanie projektów edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Projekty mogą być zarówno o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym. Powinny umożliwiać odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie historii Polski w sposób nowoczesny i angażujący.
O wsparcie finansowe mogą się ubiegać samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.
Termin składania wniosków mija 23 kwietnia 2025 r.
Program MEN „Odkrywcy”
Po piąte, do 24 kwietnia można składać wnioski w programie Ministra Edukacji „Odkrywcy”. Program ten ma na celu wsparcie systemu oświaty poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod nauczania i nowoczesnych technologii. Jego głównym zadaniem jest wzbudzanie ciekawości i wyobraźni uczniów w różnych obszarach rozwoju, a także upowszechnianie nauki wśród dzieci i młodzieży.
W programie mogą wziąć udział:
- organizacje pozarządowe, w tym organizacje harcerskie,
- instytuty badawcze,
- instytucje kultury,
- podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania- oraz uczelnie.
Zestawienie funduszy międzynarodowych
Generacja V4 (Fundusze Wyszehradzkie)
Po pierwsze, do 15 kwietnia można uzyskać wsparcie finansowe dla organizacji w ramach projektu Generacja V4. Projekt powinien dotyczyć mobilności młodych ludzi z co najmniej dwóch państw Grupy Wyszehradzkiej – Polska , Czechy, Słowacja, Węgry. Może również zakładać współpracę z państwami sąsiadującymi z krajami aplikującymi (np. Austrią, Niemcami lub Ukrainą).
Projekt powinien dotyczyć jednego z następujących obszarów lub samodzielnie wybranego:
- Zrównoważony rozwój i odporność
- Dziedzictwo i pamięć
- Zdrowie i aktywny tryb życia
- Sztuka i kultura
- Wartości demokratyczne i cnoty obywatelskie
- Kompetencje praktyczne i przedsiębiorczość
Ponadto w projekcie trzeba wziąć pod uwagę następujące wartości:
- Inkluzywność
- Nauczanie i uczenie się
- Ponadnarodowa kooperacja i dobre sąsiedztwo
Engaging Central Europe – Promowanie Świadomości Praw i Wartości UE na Obszarach Podmiejskich i Wiejskich
Po drugie, Transatlantic Foundation (TF) w ramach współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States, zaprasza do składania wniosków w projekcie PROTEUS. Priorytetem jest zwiększenie zrozumienia i wsparcia dla praw i wartości Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem praw podstawowych, demokracji i rządów prawa wśród populacji na obszarach podmiejskich i wiejskich Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
Nabór dotyczy organizacji pozarządowych działających w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Polsce, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Muszą one wykazać zgodność z podstawowymi prawami i wartościami, na których opiera się UE. Ponadto organizacje powinny posiadać udokumentowane osiągnięcia w zakresie ochrony demokracji, transparentności i praw człowieka.
KE CERV Obywatele, równość, prawa i wartości: Prawa dziecka i uczestnictwo dzieci
Po trzecie, Komisja Europejska zachęca do składania wniosków w programie KE CERV Obywatele, równość, prawa i wartości: Prawa dziecka i uczestnictwo dzieci.
Celem jest wspieranie, rozwijanie i wdrażanie kompleksowych polityk ochrony i promocji praw dziecka, w tym prawa do uczestnictwa. Program odpowiada na obecne potrzeby i wyzwania dzieci w UE poprzez trzy priorytety:
- Prawa dziecka w erze cyfrowej
- Zaangażowanie i uczestnictwo dzieci
- Wdrażanie perspektywy praw dziecka w działaniach na poziomie krajowym i lokalnym
Program zwraca szczególną uwagę na prawa dzieci o szczególnych potrzebach i szczególnie podatnych na zagrożenia, w tym dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją na Ukrainę. Organizatorzy szczególnie zachęcają do zgłaszania projektów ponadnardowocyh.
Wsparcie finansowe dla organizacji – gdzie szukać?
Jeśli poszukujecie więcej możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla organizacji, zawsze polecamy następujące źródła:
- portal NGO.pl
- serwis Eurodesk.pl
- fanpage Konkursy dla NGO.
Zachęcamy również do śledzenia naszego portalu, a w szczególności działu artykułów. Znajdziecie tam wiele przydatnych dla organizatorów programów stypendialnych infomacji!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.