Przedstawiciele m.st. Warszawy podpisali umowy ze studentami na opracowanie badań w drugiej edycji „Zielonej Akademii – Studenckiej Inicjatywy Ekologicznej Warszawy” (ZA-SIEW). Program od 2023 r. wspiera młodzież akademicką w realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych.
Studenci zgłaszają pomysły, które są potem oceniane przez specjalistów. Te najbardziej interesujące i możliwe do wykorzystania są wybierane do realizacji. Studenci współpracują z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy, doprecyzowują swoje plany, następnie przeprowadzają badania pod opieką ekspertów.
W tegorocznym programie zespoły studenckie zgłosiły 27 propozycji. Wybrano dwa projekty, które zostaną sfinansowane. Pierwszy zbada, jak tereny zielone wpływają na poziom hałasu w mieście i jak odbierają go mieszkańcy. Drugi skupia się na badaniu warszawskich mokradeł.
ZA-SIEW jest odpowiedzią na potrzeby trzech grup uczestników projektu: zarządców miejskiej zieleni reprezentowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, środowiska akademickiego oraz biznesu. ZA-SIEW finansuje firma InPost realizująca program Green City.
Samorządowcy potrzebują pogłębienia wiedzy na temat błękitno-zielonej infrastruktury, którą zarządzają, by lepiej łączyć potrzeby mieszkańców z ochroną przyrody. Studenci dzięki programowi mogą zrealizować swoje pomysły, nauczyć się w praktyce prowadzenia badań, zdobyć doświadczenie i materiały do prac dyplomowych oraz publikacji. Firmy mogą realizować działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i wspierać innowacyjne pomysły młodych ludzi.
W zakończonym w zeszłym roku programie studenci wykonali badania żyjących w Warszawie nietoperzy, sów, motyli i trzmieli. Te projekty przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat miejskiej fauny i jej ochrony.