Współczesne pokolenie dzieci musi mieć obowiązki. Jeszcze ci za to podziękują

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Obowiązki domowe niosą za sobą mnóstwo korzyści. fot. tverdohlib/123rf


"Posprzątaj wreszcie ten pokój" – powtarzasz aż do skutku. Obowiązki domowe nie są czymś, za czym przepadają dzieci. Niektóre wzbraniają się przed nimi rękami i nogami, inne potrzebują jakiejś zachęty. Obowiązki domowe to nie tylko posprzątany pokój czy wyrzucone śmieci. To coś zdecydowanie więcej.


Z tego, ile korzyści niosą za sobą obowiązki domowe, nie każdy zdaje sobie sprawę. Są rodzice, którzy "dla dobra" dziecka wyręczają je we wszystkim. "Jeszcze się napracuje" – myślą. Tak naprawdę nie wiedzą, iż w ten sposób wyrządzają więcej szkody, niż przynoszą pożytku.

Obowiązki domowe


Już przedszkolaki doskonale radzą sobie z pewnymi zadaniami. Potrafią posprzątać zabawki, wrzucić brudne ubrania do kosza na pranie czy wytrzeć kurze w pokoju. Większość nastolatków jest w stanie zająć się rutynowymi domowymi obowiązkami już w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Przygotowanie posiłku, zrobienie zakupów czy zaopiekowanie się młodszym rodzeństwem nie powinno stanowić dla nich większego problemu.

Niespodziewane korzyści


Odpowiedzialność


Nastolatek, który bierze na swoje barki część obowiązków domowych, odciąża rodziców. W tym zabieganym świecie, kiedy nie mamy czasu w chwilę odpoczynku, to naprawdę wiele. Ale przecież już choćby 7-letnie dziecko może wyrzucić śmieci, odkurzyć, zgrabić liście w ogrodzie czy schować naczynia do zmywarki.

Obowiązki domowe uczą odpowiedzialności, która jest bardzo przydatną umiejętnością. To wielka sprawa, która zaowocuje w przyszłości. Wyznacz obszary w domu, za które twoje dziecko będzie odpowiedzialne. Ale co ważne, kiedy zadania nie zostaną wykonane i w pokoju zapanuje ogromny nieporządek, nie wyręczaj, a przypomnij o ustaleniach.

Zarządzanie czasem


Dzieci są mistrzami nicnierobienia i marzenia o niebieskich migdałach. Nie kontrolują czasu, a ten wymyka im się spod kontroli. Dużo czasu (czasami zbyt dużo) spędzają przed telewizorem, komputerem, czy z telefonem w ręku. Przydzielanie dzieciom domowych obowiązków nauczy zarządzania czasem i uświadomi, jak ważna to umiejętność.

Praca zespołowa


O umiejętnościach pracy zespołowej i współpracy często myślimy jak o czymś, czego nasze dzieci mogą nauczyć się w drużynie sportowej. Tak, prawdą jest, iż można je doskonalić przez sport, ale można też nabywać je, podejmując się pewnych obowiązków domowych.

Są zadania, w których aktywnie może uczestniczyć cała rodzina. Przygotowywanie jedzenia czy sprzątanie po posiłku są świetnymi przykładami. Kiedy rodzina współpracuje, wszystko przebiega sprawniej i płynnej.

Rozwiązywanie problemów


Dziecko, które szuka najlepszego sposobu na wykonanie jakiegoś zadania, uczy się, jak rozwiązywać problemy. Im efektywniej będzie wykonywało swoje obowiązki, tym mniej czasu będzie musiało im poświęcić. Umiejętność rozwiązywania problemów ma najważniejsze znaczenie w dorosłym życiu.

Kompetencje i autonomia


Teoria samostanowienia sugeruje, iż prawdziwa motywacja rozwija się poprzez trzy podstawowe potrzeby psychologiczne. Należą do nich: kompetencje, autonomia i pokrewieństwo. By rozwinąć trwałe poczucie własnej wartości, dziecko musi wiedzieć, iż jest w stanie poradzić sobie z zadaniami, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Cotygodniowe obowiązki domowe, jak np. sprzątanie pokoju, to doskonały sposób na pracę nad potrzebami psychologicznymi. Po wykonaniu określonych zadań dziecko poczuje się lepiej samo ze sobą i swoją zdolnością do samodzielnego radzenia sobie z powierzonymi mu zadaniami.

Źródło: parents.app


Idź do oryginalnego materiału