24–25 października w Warszawie odbyła się konferencja ORE pt. „Popularyzacja zestawów narzędzi edukacyjnych oraz metod nauczania wspierających rozwój kluczowych kompetencji uczniów, dostosowanych do potrzeb rynku pracy”.
Konferencję otworzył dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Andrzej Suchenek, który przedstawił cel wydarzenia oraz nawiązał do innego projektu realizowanego przez ORE – tworzenia Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW), również mających wspierać nauczycieli w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych.
Konferencja przyciągnęła licznych nauczycieli, dyrektorów szkół, ekspertów edukacyjnych i przedstawicieli instytucji. Mieli oni okazję wymieniać doświadczenia i poznać nowoczesne technologie wspierające uczniów na różnych poziomach nauczania.
Bogaty program obejmował inspirujące wykłady na temat zmian we współczesnym świecie, ich wpływu na rolę nauczyciela oraz obecnych trendów edukacyjnych, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Odbyły się także praktyczne zajęcia w grupach, dotyczące wdrażania zestawów narzędzi edukacyjnych w wychowaniu przedszkolnym, edukacji wczesnoszkolnej, nauczaniu przedmiotów humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych i języków obcych.
Szczególna uwaga została poświęcona platformie ZPE, która oferuje bogaty zbiór narzędzi edukacyjnych, takich jak programy, scenariusze zajęć (w tym międzyprzedmiotowych) i narzędzia pomiaru dydaktycznego. Te zasoby przydają się nauczycieli i specjalistów SCWEW w pracy dydaktycznej, ponieważ można je dostosować do wymagań podstawy programowej i rozwoju kluczowych kompetencji w zróżnicowanych grupach uczniów.
Platforma ZPE umożliwia personalizację materiałów oraz monitorowanie postępów uczniów, co zwiększa ich zaangażowanie, a także ułatwia elastyczne dostosowanie metod nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów i wykorzystanie tych materiałów w pracy z grupą zróżnicowaną. Uczestnicy wydarzenia docenili możliwość poznania zasobów edukacyjnych i testowania funkcji ZPE. Dzięki temu będą skutecznie wprowadzać narzędzia cyfrowe w swoich szkołach i przedszkolach oraz tworzyć lokalne sieci współpracy, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami.
Konferencja miała duże znaczenie w kontekście specjalistycznej pomocy oferowanej przez SCWEW, które odgrywają kluczową rolę w budowaniu zróżnicowanego i integracyjnego środowiska edukacyjnego. SCWEW, wspierające nauczycieli w pracy z uczniami o różnorodnych potrzebach, stawiają na dostosowanie metod nauczania i zasobów edukacyjnych, co jest niezwykle ważne w pracy z grupą zróżnicowaną. Natomiast platforma ZPE zapewnia nauczycielom dostęp do narzędzi pozwalających na lepsze zarządzanie procesem dydaktycznym i jego personalizację, co sprzyja indywidualnemu podejściu do uczniów oraz wpływa na ich zaangażowanie i motywację do nauki. kooperacja i wymiana doświadczeń, co umożliwiła konferencja, są najważniejsze dla rozwoju kompetencji nauczycieli, ponieważ zwiększają ich gotowość do wykorzystywania innowacyjnych metod wspierających każdego ucznia w grupie.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #SCWEW #ORE