Wyróżnieni medalami „Pro Patria” zostali Tadeusz Dębski, Maria Irena Górska-Zajączkowska, Bronisława Halik, Ilona Mochnacz oraz Czesław Szalaty. Ich działalność na rzecz Związku Sybiraków, edukacji młodzieży i upamiętnienia historii zesłańców Sybiru została doceniona podczas ceremonii w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Medale wręczyli wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, płk Mariusz Cichowicz z Departamentu Uroczystości Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezes Związku Sybiraków Oddział w Poznaniu, Marian Macutkiewicz.
W swoim przemówieniu wojewoda Sobczyk podkreśliła znaczenie pamięci o historii i trudnym losie zesłańców na „nieludzkiej ziemi”. Zaznaczyła, iż odznaczenie „Pro Patria” jest uhonorowaniem patriotycznej pracy laureatów, którzy nie tylko przetrwali trudne chwile zesłania, ale także poświęcają swój czas na pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach.
Tadeusz Dębski, Maria Górska-Zajączkowska, Bronisława Halik, Ilona Mochnacz oraz Czesław Szalaty reprezentują różnorodne historie związane z zesłaniem na Sybir, od pracy ponad siły po aresztowanie przez NKWD i wywózki rodzinne. Ich działalność w Związku Sybiraków obejmuje organizację spotkań, uroczystości patriotycznych, współpracę ze szkołami oraz przekazywanie młodzieży żywej lekcji historii. Dzięki ich staraniom pamięć o Sybirakach i ich bohaterskiej postawie w obliczu represji jest przez cały czas żywa.
Medal „Pro Patria” stanowi wyraz głębokiego szacunku i wdzięczności za nieustające zaangażowanie w przypominanie o walce o niepodległość Polski. Uroczystość w Poznaniu nie tylko uhonorowała wyjątkowe osoby, ale także przypomniała o ważnej roli, jaką odgrywają Sybiracy w edukacji historycznej i budowaniu świadomości narodowej.