Wystartowały zapisy do Programu refundacji in vitro

ohme.pl 5 miesięcy temu

Wystartował ogólnopolski program refundacji zabiegów in vitro. Na liście zakwalifikowanych podmiotów medycznych znalazły się wszystkie kliniki Invimed, zlokalizowane w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdyni oraz we Wrocławiu. Rządowy program umożliwia parom leczącym się na niepłodność i jednocześnie spełniającym ustalone kryteria refundacji, bezpłatne skorzystanie z procedury in vitro. Warunkiem rejestracji w programie jest wypełnienie formularza online, który otwiera tzw. ścieżkę pacjenta. Program zaplanowano na cztery lata – do 2028 r., a na jego realizację przeznaczone zostanie w sumie 2,5 mld złotych.

Program refundacji in vitro – jak się zgłosić?

Wszystkie pary zainteresowane skorzystaniem z refundacji in vitro w klinikach Invimed, mogą rejestrować się do programu poprzez formularz online dostępny na stronie internetowej: https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce. Formularz w wersji mobilnej (na telefonie) dostępny jest po kliknięciu w „Napisz” w prawym dolnym rogu ekranu.

– Spodziewamy się dużego zainteresowania w pierwszych tygodniach od startu programu. Rządowa refundacja zmienia perspektywę leczenia metodą in vitro w Polsce – staje się ona dostępna dla wielu par starających się o dziecko, niezależnie od środków finansowych – mówi dr Łukasz Sroka, Dyrektor Medyczny Invimed, specjalista ginekolog-położnik.

Przypomnijmy zatem, jakie są kryteria zakwalifikowania do Programu refundacji in vitro?:

Wiek

W przypadku korzystania z in vitro z użyciem własnych komórek jajowych i nasienia lub dawstwa nasienia:
Kobiety do 42. roku życia, a mężczyźni do 55. roku życia.
W przypadku korzystania z procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków:
Kobiety do 45. roku życia, a mężczyźni do 55. roku życia.

Niepłodność potwierdzona dokumentacją medyczną

Para, która chciałaby zakwalifikować się do bezpłatnego programu musi przedstawić dokumenty, potwierdzające, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy poddawała się nieskutecznemu leczeniu niepłodności lub stwierdzające bezwzględną niepłodność,
np. u kobiet z powodu braku jajowodów.

Program dedykowany jest dla kobiety i mężczyzny, którzy pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim.

Co obejmuje refundacja in vitro?

– Refundacja obejmuje 6 procedur in vitro, to znaczy: maksymalnie 4 cykle in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub z nasieniem dawcy, maksymalnie 2 procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni oraz maksymalnie 6 cykli in vitro z adopcją zarodków – mówi dr Łukasz Sroka.

Co więcej możliwe są również kriotransfery u par, które mają zarodki w ramach wcześniej realizowanych procedur – niezależnie od ich źródeł finansowania. W tym przypadku, o udziale w programie decyduje wiek: w dniu zgłoszenia kobieta nie ukończyła 45, a mężczyzna 55 lat.

Szczegółowe informacje dotyczące liczby procedur in vitro dostępne są na stronie Invimed: https://www.invimed.pl/refundacja-in-vitro-w-polsce

Uwzględniono również onkopłodność

– Z bezpłatnych procedur zabezpieczenia płodności będą mogli również skorzystać pacjenci, którzy są przed oraz w trakcie leczenia onkologicznego i nie ukończyli 40. lat w przypadku kobiet i 45. lat odnośnie mężczyzn – dodaje dr Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik. Co istotne, pacjenci korzystający z refundacji onkopłodności, będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością.

Idź do oryginalnego materiału