Muzeum Miejskie w Tychach zbiera historie wywłaszczeń w Tychach z lat 1950–1980, które następowały w związku z rozbudową miasta. – Pamiętasz proces wywłaszczania ziemi w związku z budową tzw. Nowych Tychów w twojej rodzinie lub u sąsiadów? Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia – zachęca Agnieszka Woszczyńska, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach.
– Wywłaszczenia. Słowo klucz, którym w roku 20-lecia Muzeum Miejskiego chcemy otworzyć, wydawałoby się, zamknięty już rozdział w historii Tychów. Poszukujemy osób, które pamiętają proces wywłaszczania ziemi w związku z budową tzw. Nowych Tychów, a także tych, którzy sąsiadowali z wywłaszczonymi – mówi Agnieszka Woszczyńska.
Przyczynkiem są dwa albumy prezentowane do 28 czerwca 2025 br. na wystawie z okazji 20-lecia muzeum pt. „20 lat w ruchu. Tyski kalejdoskop”. Jeden zawiera zdjęcia Tychów z roku 1950, wykonane tuż po zapadnięciu decyzji o budowie nowego miasta, a drugi dokumentuje Technikum Budowlane powstałe w otoczeniu wiejskiej zabudowy, stopniowo znikającej z miejskiego krajobrazu.
W Tychach wywłaszczenia dotyczyły głównie rolników, których grunty potrzebne były pod budowę nowych osiedli, ale i zakładów pracy, np. fabryki samochodów małolitrażowych. Wiązały się tym procesem nieraz bolesne historie.
Co warto wiedzieć przed zgłoszeniem się?
Rozmowy będą nagrywane na dyktafon (w celu spisania i autoryzacji). Muzeum prosi o przyniesienie fotografii, dokumentów, pamiątek, z którymi wiąże się historia wywłaszczenia. Do rozmowy placówka zachęca także tych, którzy sąsiadowali z wywłaszczonymi i do dziś ich pamiętają.
Kontakt: Jakub Skucha (Dział Etnologii), tel. 32 327 18 20–22, wew. 30, e-mail: j.skucha@muzeum.tychy.pl.
(J)