Wzmacniająca moc jedzenia – zupa mocy – fragment książki „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica”

dziecisawazne.pl 9 miesięcy temu

W wielu kulturach świata praktykuje się „karmienie” położnic specjalną
zupą, którą na potrzeby tej książki nazywam zupą mocy.
W zależności od położenia geograficznego taka zupa przybiera odmienny, lokalny koloryt. Wywar gotowany jest na mięsie ssaków, czasem też np. na rybich głowach, a społeczności mające utrudniony dostęp do mięsa lub wybierające taką opcję spożywają jej jarską odmianę. Do zupy dodaje się specjalne mieszanki przypraw i ziół. Co szczególnie ważne, taki posiłek nie tylko odgrywa rolę czysto fizjologiczną, ale także tradycyjnie ma przywracać pogodę ducha, uzdrawiać emocjonalnie i wzmacniać wspólnotę, w której żyje położnica.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Sprawdź

Zupa mocy, czyli wywar wzmacniająco – odbudowująco – regenerujący

Składniki:
• mięso z kośćmi: kurczak, indyk, wołowina (np. szponder),
• dużo warzyw: marchewka, korzeń pietruszki, seler, por, opalona cebula, kawałek kapusty, czosnek; opcjonalnie seler naciowy,
• zioła: lubczyk, natka pietruszki, koperek, tymianek, majeranek – jeżeli to możliwe, najlepiej świeże; uwaga: wybieraj tylko te zioła, które lubisz,
• przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czarny w ziarnach, kurkuma, sól, pieprz,
• opcjonalnie: plasterek imbiru, papryka chili, suszone daktyle, suszone grzyby, sos sojowy,
• łyżka octu.

Przygotowanie:
Włóż mięso do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu, zbierając w tym czasie szumowiny z powierzchni. Po 2 godzinach dodaj łyżkę octu. Gotuj jeszcze ok. godziny, po czym dodaj warzywa pokrojone na duże kawałki (jeśli pochodzą z pewnego źródła, nie musisz ich obierać) i przyprawy oraz wybrane opcjonalne produkty.
Część ziół zostaw na później, by dorzucić je pod sam koniec. Gotuj bardzo powoli, na małym ogniu, od 4 do 6 godzin. Na koniec dopraw do smaku solą, jeżeli potrzeba. Popijaj ciepłą zupę przez cały dzień (nawet 3–4 filiżanki dziennie).

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Idź do oryginalnego materiału