Tego typu współpracy jeszcze we Wrocławiu nie było. Szkoła Podstawowa nr 29 podpisała porozumienie z tutejszą Akademią Sztuk Pięknych. Dzięki temu uczniowie podstawówki mogą rozwijać swoje artystyczne pasje na wyższej uczelni.
W warsztatach na Akademii Sztuk Pięknych uczestniczą uczniowie klas siódmych SP 29. Organizowane są dwa razy w miesiącu w pracowniach Katedry Ceramiki (1,5 godz.) oraz Katedry Wzornictwa (1,5 godz.).
- Cieszymy się, iż nasi uczniowie będą mogli rozwijać swoje artystyczne talenty w profesjonalnych pracowniach i pod okiem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych - mówi Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia. - To porozumienie idealnie wpisuje się w nasze działania, by uatrakcyjniać i urozmaicać lekcje oraz dawać uczniom różne możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji - dodaje.
Podczas zajęć uczniowie poznają tajniki wzornictwa przemysłowego oraz ceramiki. Tworzą też własne dzieła sztuki. Niektóre powstawać będą przez kilka zajęć.
- Poprzez te warsztaty chcemy zainteresować uczniów m.in. projektowaniem i wzornictwem. Aby uwrażliwić ich na sztukę i na to, co nas otacza. Wszystko bowiem wokół nas jest przez kogoś zaprojektowane. To jest bardzo trudny proces, który poznają, i którego uczą się u nas na warsztatach - mówi prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych.
- Dla naszych uczniów to niebywała okazja, by poczuć się jak studenci. A przede wszystkim poznać cały proces tworzenia dzieła, od pomysłu po efekt - podkreśla Paweł Prygiel, dyrektor SP 29. - Poprzez te zajęcia chcemy też pokazać 7-klasistom, iż wolny czas można spędzać nie tylko przed ekranem telefonów, ale np. tworząc własne dzieła i projekty, co też jest bardzo atrakcyjne - dodaje.
Większość uczniów w tak profesjonalnych pracowniach jest po raz pierwszy. - To coś innego niż lekcje plastyki w szkole. Tu czuję taką twórczą atmosferę – ocenia Nina Borecka, uczennica z SP nr 29.
Warsztaty na wrocławskiej ASP potrwają do maja. Z powstałych prac wykładowcy planują zorganizować wystawę.