Za długo, za krótko… Ile powinno spać dziecko w zależności od wieku?

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje fot. Stocksy


Chcemy, by dobrze się rozwijało. Dbamy, kochamy, chuchamy. Martwimy się, czy mu nie za zimno, czy się najada, czy nic go nie boli. Równie często, jeżeli nie częściej, zastanawiamy się, czy się wysypia. Ile dziecko powinno spać? Czy nie sypia za mało? Odpowiedź, jak zwykle, brzmi: to zależy. I to nie tylko od wieku!


Czy moje dziecko się wysypia? Dlaczego śpi tak krótko? Czy to normalne, iż tak często się budzi? Czy przez cały czas powinno sypiać w dzień? To tylko kilka pytań, które zadają sobie rodzice. Nic dziwnego, iż martwimy się o sen naszych dzieci. Gdy w domu pojawia się niemowlę, gwałtownie odkrywamy, iż przespana noc jest dobrem iście luksusowym. Bez niej funkcjonowanie każdego członka rodziny jest zaburzone.

Gdy dziecko rośnie, jego sen przez cały czas pozostaje w centrum naszej uwagi. Niewyspany maluch, przedszkolak, uczeń oznacza kłopoty: z koncentracją, zachowaniem, nauką. Huśtawki emocji gwarantowane. jeżeli zastanawiasz się, czy twoje dziecko się wysypia, pomocne mogą być wskazówki ekspertów. Co mówią o optymalnym czasie snu dzieci?

Ile powinno spać dziecko w zależności od wieku?


Najważniejsze, co podkreślają specjaliści od rozwoju dzieci, to pamiętać, iż na ilość snu, której potrzebuje dziecko, wpływ ma nie tylko wiek, ale i temperament czy różnice rozwojowe. Dlatego normy podawane dla poszczególnych grup wiekowych należy traktować jako wartości orientacyjne.

– W moim odczuciu oczywiście ważne jest, żeby patrzeć na normy wiekowe, ale nie powinno nas to jakoś mocno stresować czy martwić – mówi konsultantka ds. snu dziecka Agnieszka Piotrowska, znana jako Dobranocka.

Warto patrzeć, czy dziecko mieści się w podanych widełkach godzinowych, ale też nie załamywać rąk, jeżeli sypia nieco dłużej czy krócej. Jak podkreśla Piotrowska, niektóre dzieci, dokładnie tak jak dorośli, potrzebują więcej snu nocnego, a niektóre mniej. Pamiętaj, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do rozwoju i zdrowia dziecka najlepszym rozwiązaniem zawsze jest rozmowa z lekarzem pediatrą.



Ile snu potrzebuje dziecko w różnym wieku: normy


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje następujące normy godzin snu na dobę dla dzieci poniżej 5. roku życia:

0-3 miesiąca życia: 14-17 godzin (wliczając drzemki)


4-12 miesiąc życia: 12-16 godzin (z drzemkami)


1-2 lata: 11-14 godzin (w tym drzemki)


3-4 lata: 10-13 godzin (możliwe są jeszcze drzemki).


Podobne rekomendacje wydała też The National Sleep Foundation (NSF), amerykańska organizacja non-profit, której działalność ma na celu poprawę zdrowia publicznego poprzez edukację i propagowanie zdrowych nawyków dotyczących snu. Według tej instytucji dobowa ilość snu niezbędna dla prawidłowego rozwoju dzieci powyżej 5. roku życia przedstawia się następująco:

6-12 lat: 9-11 godzin


powyżej 12 roku życia: 8-10 godzin snu na dobę.


Zdarza się, iż w okresie dojrzewania dziecko będzie potrzebować więcej snu. Ogólna zasada jednak jest taka, iż im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. A tobie ile go potrzeba? 7-8 godzin na dobę będzie optymalne.

Po czym poznać, iż dziecko się nie wysypia?


Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko się wysypia, przyjrzyj się jego zachowaniu. – To, co naprawdę nam powie, czy dziecko wystarczająco dużo śpi w nocy, to jest to, jak ono funkcjonuje po obudzeniu – podkreśla Agnieszka Piotrowska. – Czy jest energiczne i w dobrej formie przez większość swojego czasu aktywnego, czy na przykład wstaje, wszystko jest ok, a za pół godziny czy godzinę zaczyna już ziewać i trzeć oczy? To niezawodny znak, iż tego snu nocnego było zbyt mało – wyjaśnia.

Dziecko, które nie śpi wystarczająco dużo, może zasypiać w ciągu dnia, być nadpobudliwe (to szczególnie częste u młodszych dzieci!). Niewyspane dziecko może mieć też problemy ze skupieniem uwagi i z nauką. A jeżeli wydaje się marudne i drażliwe, możesz być niemal pewna, iż się nie wyspało. My, dorośli, przecież też tak mamy, prawda?

Co zrobić, żeby dziecko spało tyle, ile powinno?


Aby pomóc maluchowi spać wystarczająco długo, co jest najważniejsze dla prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego, zadbaj o odpowiednią higienę snu swojego dziecka. Pamiętaj o wietrzeniu pokoju, wieczornej rutynie, na którą składają się: pielęgnacja ciała (kąpiel, mycie zębów, nałożenie odpowiednich kosmetyków), karmienie, wyciszenie (przytulanie, masaż, słuchanie lub czytanie bajek). Możesz też skorzystać z gotowych bajek na kanale YouTube Pampers Polska, które łagodnie wyciszą dziecko przed snem.



Ważne jest, żeby wieczorne rytuały były powtarzalne, a maluszek w miarę możliwości chodził spać zawsze o tej samej porze. Nie zapominaj też o zapewnieniu mu komfortu na czas snu: odpowiednia temperatura powietrza w pokoju, wygodna piżamka, a dla maluchów, które jeszcze nie korzystają z nocnika lub toalety – mięciutka chłonna pieluszka, taka jak Pampers Premium Care, która nie wybudzi go wilgocią, a dzięki temu zwiększy szansę, iż maluszek prześpi całą noc bez pobudki!

Pieluszki Pampers Premium Care są pokryte unikalną warstwą DERMACOMFORT, która w połączeniu z chłonnymi kanalikami błyskawicznie odprowadza wilgoć i zawartość pieluszki z dala od delikatnej skóry dziecka, dzięki czemu pozostaje ona sucha i chroniona choćby podczas snu. System potrójnej ochrony nie tylko gwałtownie wchłania wilgoć, ale również pomaga zapobiegać przeciekaniu pieluszki w okolicy talii i przy nóżkach.

Pieluszki Pampers Premium Care wykonane są z lekkich i miękkich materiałów, zapewniając maluchom wygodę, a elastyczne boczki pieluszki delikatnie dopasowują się do brzuszka dziecka, zapobiegając podrażnieniom skóry. Pampers Premium Care są przebadane dermatologicznie, a także są polecane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Idź do oryginalnego materiału