Pokazy i warsztaty filmowe, spotkania z reżyserami, scenarzystami i badaczami naukowymi oraz sporo dyskusji – tak w wielkim skrócie wyglądały Filmowe Spotkania Młodych „Edukacyjny wymiar biografii”, które zostały zorganizowane przez Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej, Katedrę Biografistyki Pedagogicznej i Historii Wychowania AZ oraz Ośrodek Badań Biograficznych im. prof. G. Karolewicz.
Starożytni Grecy twierdzili, iż oglądając sztukę teatralną możemy nie tylko się śmiać, przestraszyć, czy wzruszyć, ale możemy także przeżyć „katharsis”, czyli duchowe oczyszczenie. Podobna myśl przyświecała organizatorom Filmowych Spotkań Młodych, którzy postanowili poprzez przegląd filmów dokumentalnych i spotkania z twórcami oraz historykami przybliżyć młodzieży wartościowe postaci i dzieje naszego regionu.
– Celem wydarzenia jest pokazanie losów osób (nie)znanych poprzez film dokumentalny, jako jednej z form kształtowania poglądów, wartości i charakteru współczesnego młodego pokolenia – tłumaczy dr Katarzyna Sabat z Instytutu Pedagogiki AZ, koordynatorka Filmowych Spotkań Młodych.
Uroczystego otwarcia Spotkań dokonali rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz. oraz prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. ucz.
– Akademia Zamojska, która w tym roku obchodzi swoje 430-lecie wychodzi z różnymi inicjatywami. Ta związana jest z edukacyjnym aspektem biografii. Oglądamy różne postaci w filmach dokumentalnych i staramy się w nich dostrzec coś dobrego i czegoś od nich nauczyć się. Ten aspekt dydaktyczny był zauważony już wyraźnie przez samego Arystotelesa, który mówiąc o „katharsis”, zwracał uwagę na to, iż każde dzieło sztuki ma moc nie tylko wywoływania w człowieku szeregu przeżyć jak litość, trwoga, czy zło doświadczane przez bohatera, które przenosimy na nas samych, ale w ten sposób następuje „metanoja”, wewnętrzna przemiana w człowieku. Polega ona przede wszystkim na poznaniu prawdy, oczyszczeniu intelektu oraz wzbudzeniu w swoim sercu miłości adekwatnej. Wydaje się, iż filmy biograficzne jak mało które mogą służyć tej metanoi, przemianie – powiedział rektor Akademii Zamojskiej prof. Paweł Skrzydlewski.
W trakcie wydarzenia młodzież miała okazję poznać tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny, czy postać dra Zygmunta Klukowskiego, a także wziąć udział w warsztatach filmowych. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach genealogicznych, poprowadzonych przez pracowników Archiwum Państwowego w Zamościu, podczas których mogli nauczyć się jak szukać korzeni swoich rodzin, czy jak zabezpieczać pamiątki rodzinne, stanowiące źródło informacji o przeszłości rodziny. Ponadto przedstawicielki Biura Edukacji Narodowej lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oprowadziły uczestników po wystawie prezentującej martyrologię Dzieci Zamojszczyzny i przybliżyły młodzieży historię ofiar Aktion Zamość.
Spotkania trwały dwa dni (2-3 kwietnia br.) w Sali kinowej Zamojskiej Akademii Kultury oraz w Mediatece Książnicy Zamojskiej.







































