Za nami pierwszy wykład z cyklu "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni"

umg.edu.pl 3 tygodni temu

W dniu 23 października 2024 roku zainaugurowaliśmy “Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni”, czyli cykl wykładów popularnonaukowych skierowanych do mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i okolic. Punktualnie o godzinie 18:00 uczestników przybyłych do auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 3 przywitał prorektor ds. nauki – dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, który jest jednocześnie kierownikiem projektu pt. „Lokalni rzecznicy nauki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni”, w ramach którego odbywa się wydarzenie.

W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, iż

Cykl zaproponowanych przez Nas wykładów został przygotowany z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, a przede wszystkim Gdyni, z którą Uniwersytet Morski w Gdyni jest związany od niemalże 100 lat. Tym wydarzeniem chcemy pokazać, iż jako Uniwersytet jesteśmy istotną częścią tego miasta i chcemy społeczeństwu tego miasta służyć, dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz osiągnięciami. Bardzo dziękuję, iż zechcieliście Państwo spędzić dzisiejszy wieczór z nami.

Wykład inauguracyjny pt. „Koncepcja miasta-gąbki jako element poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju” wygłosiła dr hab. inż Aneta Ocieczek, prof. UMG. W swoim wykładzie przybliżyła uczestnikom wydarzenia zagadnienia wprowadzające z zakresu pochodzenia wody na Ziemi, charakterystykę wybranych adekwatności wody i ich znaczenia dla życia, rozwoju i zachowania dobrostanu ludzi, a także skutki zmian klimatycznych. Ważnym elementem wykładu było przedstawienie wybranych elementów realizacji koncepcji „miasta-gąbki” na przykładzie rozwiązań funkcjonujących w Bydgoszczy.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, o czym świadczyła liczba pytań, a także dyskusja z prelegentką po wykładzie. W prelekcji uczestniczyli mieszkańcy Gdyni oraz przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a gościem specjalnym wydarzenia była Pani Joanna Zielińska, radna miasta Gdyni i jednocześnie Przewodnicząca Rady Uczelni. W dyskusji podkreśliła, jak ważne dla wszystkich miasta są rozwiązania pozwalające z jednej strony uchronić je przed skutkami gwałtownych ulew, a z drugiej racjonalnie gospodarować dostępną wodą.

Wykłady w ramach „Naukowych wieczorów z Uniwersytetem Morskim w Gdyni” obejmują cykl 20 wykładów popularnonaukowych przygotowanych przez doświadczonych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będą one prezentowane do września 2025 roku średnio 2 razy w miesiącu, w środy o godz. 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 3.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny wykład dnia 6 listopada 2024 r, który wygłosi Piotr Milewski – pracownik Wydziału Informatyki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie wykładu postara się odpowiedzieć uczestnikom na pytanie: Jak projektowanie gier może wspierać biznes, poprawić edukację, promować kulturę lub pomóc rozwiązać problemy społeczne?

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

Fot. Izabela Dudek-Muczyńska

Fot. Izabela Dudek-Muczyńska

Previous Next
Previous Next

Podmiot udostępniający:

UMG Pion Prorektora ds. Nauki
I. Dudek-Muczyńska
25.10.2024
Idź do oryginalnego materiału