​Zagadka dla matematycznych orłów. jeżeli nie uważałeś w szkole, nie masz szans

top.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Dla jednych matematyka jest królową nauk, z kolei dla innych to... szkolny koszmar. Bez względu na nasze podejście do tego przedmiotu, czasem regułki z lekcji przydają się w życiu. Tak jest, chociażby w tym przypadku. Spróbuj rozwiązać tę zagadkę dla matematycznych orłów i sprawdź stan swojej szkolnej wiedzy.

Kolejność działań to klucz do rozwiązania

Bez powtórki z matematyki może się nie obyć, choć jest to wiedza ze szkoły podstawowej. Jaka jest kolejność wykonywania działań? Jako pierwsze rozwiązujemy wyrażenia w nawiasach. Następnie przechodzimy do obliczania pierwiastków oraz potęg. W dalszej kolejności liczymy dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. Warto także pamiętać, iż przy dzieleniu i mnożeniu oraz dodawaniu i odejmowaniu, jeżeli w jednym działaniu jest więcej jednakowych działań, wykonujemy je od lewej do prawej strony. Gotowy do liczenia?

Sprawdź również: Zadanie z podręcznika do matematyki z lat 70. Uda ci się je rozwiązać?

Jak rozwiązać zagadkę dla matematycznych orłów?

Patrząc na to działanie, od razu widzimy nawiasy, które w pierwszej kolejności trzeba obliczyć. Zaczynamy więc od działania w nawiasie wewnętrznym i, zgodnie z kolejnością działań, od potęgowania. 3 do potęgi 2 to 9, następnie 4 razy 2, co równa się 8. Po tych dwóch działaniach w nawiasie pozostało nam wyrażenie 9 + 8 = 17. Dzięki temu zredukowaliśmy wewnętrzny nawias, a w zewnętrznym aktualnie jest tylko odejmowanie 50 - 17 = 33. Obliczyliśmy wszystkie nawiasy, więc pozostało nam krok po kroku przejść przez pozostałe działania.

Sprawdź również: Działanie matematyczne dla ludzi z wysokim IQ. Poniżej 128 choćby nie próbuj

Aktualnie nasze wyrażenie wygląda następująco: 33 / 6 + 8 * 2. Dzielimy 33 przez 6, co równa się 5 ½, a następnie mnożymy 8 przez 2 i otrzymujemy wynik 16. Pozostało nam dodać 5 ½ + 16 = 21 ½. I to jest poprawne rozwiązanie tego działania.

Zobacz też:

​Chodziłeś na wagary na matematyce? Nie dasz rady rozwiązać tej zagadki

4 prezenty są inne niż wszystkie. Ile czasu potrzebujesz, żeby je znaleźć?

​Idealna zagadka na ponury dzień. Pobudź szare komórki do działania

Idź do oryginalnego materiału