Jakiś czas temu informowaliśmy o obawach rodziców względem ewentualnego zwrotu pieniędzy przekazanych im w ramach nowego świadczenia. Wszystko dlatego, iż pod lupą znaleźli się ci, którzy skorzystali z rządowego programu "Aktywny Rodzic" i jednocześnie otrzymywali wypłaty z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Teraz pojawił się kolejny problem, który tym razem dotyczy wyłącznie świadczenia "Aktywnie w żłobku".
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
"Aktywnie w żłobku". ZUS nie wypłaci pieniędzy z powodu zbyt dużej kwoty
Od października 2024 roku istnieje możliwość korzystania między innymi ze świadczenia "Aktywnie w żłobku", które gwarantuje wsparcie finansowe dla najmłodszych w wieku od 12. do 35. miesiąca w wysokości 1,5 tys. złotych lub 1,9 tys. złotych dla dzieci z niepełnosprawnościami. W tym przypadku pieniądze nie są jednak przekazywane rodzicom, ale placówkom, do których uczęszczają pociechy wnioskodawców, a ich zadaniem jest pokrycie kosztów pobytu w żłobku. Zgodnie z zasadami Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa odpowiednią kwotę właśnie na konto wyznaczonego podmiotu.
Zobacz też: Pilnuje tego terminu. Za opóźnienia grożą wysokie kary finansowe. "Do 720 stawek dziennych "
Niestety nie wszystkie z nich zostaną zrealizowane. Choć przepisy zezwalają na własną dopłatę, jeżeli koszt pobytu wynosi więcej niż 1,5 tys. złotych lub 1,9 tys. złotych, to istnieje ograniczenie dotyczące finalnej kwoty.
jeżeli opłata za żłobek jest niższa niż maksymalna kwota świadczenia, ZUS wypłaci tylko tyle, ile wynosi faktyczny koszt. jeżeli zaś przekracza ona 2200 zł - od 1 października 2024 r. do 31 marca 2025 r. - świadczenie w ogóle nie zostanie przyznane
- informuje ZUS. To oznacza, iż miesięczna opłata za żłobek nie może przekraczać 2,2 tys. złotych. jeżeli jednak jest wyższa, rodzice po prostu nie otrzymają wsparcia finansowego. Na tym nie koniec, ponieważ ustalono również konkretne wymagania, które muszą spełniać same placówki.
Wypłaty "Aktywny rodzic". Żłobek też musi zrobić swoje
Jak zauważa prezes ZUS Zbigniew Derdziuk w rozmowie z serwisem Fakt, placówki mają obowiązek prowadzenia raportów dotyczących opłat. Takie dokumenty muszą być tworzone w każdym miesiącu.
Bardzo istotne jest, aby placówki wprowadzały prawidłowo dane do rejestru żłobków. Chodzi o dane dziecka, rodziców oraz te o wysokości opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dziecka w placówce. Placówki w każdym miesiącu (do piątego dnia roboczego) mają obowiązek wprowadzania do rejestru żłobków kwoty opłaty poniesionej przez rodzica za poprzedni miesiąc
- wyjaśnia prezes ZUS. Ponadto warto pamiętać, iż osoby, które skorzystały wcześniej z innego świadczenia w ramach programu "Aktywny rodzic" również nie mogą otrzymać dopłaty do pobytu dziecka w żłobku. Informacji o ostatecznej decyzji ZUS należy zaś szukać na profilu wnioskodawcy w PUE ZUS. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń ze strony Zakładu może on poprosić o poprawę wniosku lub dostarczenie dodatkowych dokumentów. W przypadku decyzji odmownej rodzic może natomiast złożyć odwołanie do prezesa ZUS.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.