Zdrowe i naturalne podejście do butów. To z tych powodów idea barefoot zasługuje na twoją uwagę

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Koncepcja barefoot zachęca np. rodziców, by pozwalali swoim dzieciom chodzić boso tak często, jak to możliwe. Filozofia ta wskazuje szereg korzyści zdrowotnych płynących z takiego wyboru. W Polsce pop


W dyskusji o obuwiu dla dzieci duży nacisk kładzie się na dobór odpowiednich butów. Jest to istotna kwestia, ponieważ pozwala zapobiec problemom zdrowotnym stóp (i nie tylko) w późniejszym życiu. A może dobrym pomysłem byłoby przynajmniej częściowe odejście od jakiegokolwiek obuwia i chodzenie boso? Do takiego "wędrowania przez świat" zachęca idea Barefoot, której orędownikiem w Polsce jest m.in. Bosa Stópka.


Stopy małych dzieci nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Są głównie chrzęstne. Oznacza to, iż wewnątrz zawierają wiele struktur chrzęstnych, które dopiero z czasem kostnieją. W tym okresie rozwoju są więc podatne na odkształcenia. Noszenie nieodpowiednich butów może przyczynić się do ich deformacji i mieć dodatkowe konsekwencje zdrowotne (niewłaściwa postawa, bóle stawów, kręgosłupa, a choćby głowy).

Niewątpliwie dopasowane do małych stópek buty dziecięce mają istotny wkład w zachowanie zdrowia, ale nie jedyny. Jest też inny (i najbardziej naturalny) sposób na utrzymanie prawidłowej funkcjonalności stóp, za którym opowiada się coraz większa liczba zwolenników. To po prostu chodzenie boso. Ta koncepcja "barefoot" (z języka ang. "boso") zachęca np. rodziców, by pozwalali swoim dzieciom chodzić boso tak często, jak to możliwe.

Dla niektórych opiekunów pomysł, by dzieci chodziły bez butów, może wydawać się lekko szokujący. Broni go jednak szereg nie zawsze oczywistych korzyści zdrowotnych. Chodzenie boso stymuluje receptory na podeszwach stóp, poprawia propriocepcję i równowagę, wzmacnia mięśnie i więzadła. Rozwijane naturalnie stopy wpływają pozytywnie na całe ciało, zwłaszcza w kontekście jego postawy, kręgosłupa i stawów.

Z badań naukowych wynika, iż chodzenie boso z jednej strony wzmacnia ochronę stóp, nasilając proces grubienia naskórka, z drugiej jednak nie stępia ich wrażliwości i możliwości odczuwania. Badacze interesują się też tym, jak chodzenie bez butów wpływa na sukcesy w sporcie biegowym. W tych analizach odwołują się do życia naszych praprzodków, którzy nie znali jeszcze obuwia i od dziecka chodzili boso po każdym terenie [1-4].

Filozofia barefoot, podpierając się tymi odkryciami naukowymi, przypomina rodzicom, iż stopa jest stworzona do czucia i interakcji z podłożem, iż poprzez ten kontakt bez żadnej "osłony" otrzymuje informacje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, budowania siły mięśni i adekwatnego ułożenia. Idea ta zwraca uwagę na to, iż gruba podeszwa odcina stopę od tych bodźców, co może ją osłabić i stać się źródłem komplikacji.

Oczywiście, dla wielu rodziców, czy to w niektórych kręgach kulturowych, czy na terenach zurbanizowanych, koncepcja notorycznego chodzenia boso może być zbyt radykalna, stąd pojawia się potrzeba wprowadzenia pośredniego rozwiązania dla najmłodszych. Takowym są buty dziecięce barefoot. Mowa o modelach, które starają się w jak największym stopniu zbliżyć chodzenie w obuwiu do chodzenia boso.

W jaki sposób buty barefoot przybliżają stopy do korzyści wynikających z naturalnego, można by powiedzieć, ewolucyjnego sposobu chodzenia? Projektuje się je jako buty minimalistyczne. Oznacza to, iż mają one tak cienkie, a przy tym twarde podeszwy, iż pozwalają stopom czuć podłoże (w tym nierówności terenu, kamyki) i reagować na nie. Tego rodzaju buty pozbawione są też wyściełanych wnętrz czy usztywnień.

Początkowo dzieci, zwłaszcza te, które przyzwyczaiły się do tradycyjnych butów, mogą grymasić na obuwie typu barefoot z powodu zbyt bliskiej "styczności" z podłożem. Nic w tym dziwnego, ponieważ adaptacja stóp do tego rodzaju butów dziecięcych wymaga czasu. Stopy muszą "popracować" w takich minimalistycznych warunkach. Z biegiem czasu wzmacniają się i przyzwyczajają się do nowych bodźców, czyniąc chodzenie przyjemnym.

W poszukiwaniu najlepszych butów barefoot dla swojego dziecka warto zwrócić uwagę na starannie wyselekcjonowane marki dostępne w sklepie Bosa Stópka. To miejsce, które powstało z myślą o zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecięcych stóp, oferując szeroki wybór obuwia wspierającego naturalny proces chodzenia. Strona bosastopka.pl daje też możliwość wygodnego zamówienia butów dziecięcych barefoot z dostawą do całej Polski.

Przypisy:


1. Lieberman, D., Venkadesan, M., Werbel, W. et al. Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners. Nature 463, 531–535 (2010).

2. Lieberman DE, Castillo ER, Otarola-Castillo E, Sang MK, Sigei TK, Ojiambo R, et al. (2015) Variation in Foot Strike Patterns among Habitually Barefoot and Shod Runners in Kenya. PLoS ONE 10(7): e0131354.

3. Trinkaus, E., & Shang, H. (2008). Anatomical evidence for the antiquity of human footwear: Tianyuan and Sunghir. Journal of Archaeological Science, 35, 1928-1933.

4. Squadrone, R, Rodano, R, Hamill, J & Preatoni, E 2015, 'Acute effect of different minimalist shoes on foot strike pattern and kinematics in rearfoot strikers during running', Journal of Sports Sciences, vol. 33, no. 11, pp. 1196- 1204.

Idź do oryginalnego materiału