Od 1 stycznia 2025 roku placówki publiczne mają obowiązek wdrożenia e-Doręczeń, czyli nowego systemu komunikacji. Mają zastąpić wiadomości wymieniane poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Zmiana ta dotyczy zwłaszcza placówek oświatowych, takich jak przedszkola i szkoły. A czym adekwatnie są owe e-Doręczenia i jak można zacząć z nich korzystać? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Michał Wrzosek ocenia jadłospis w państwowym żłobku i przedszkolu [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Obowiązek wdrożenia e-Doręczeń. Mają usprawnić komunikację
Jak podaje serwis gov.pl, system e-Doręczeń ma unowocześnić i usprawnić komunikację, a szczególnie wymianę dokumentów. Są one równoważne prawnie z tradycyjnymi listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru i również (jeśli nie bardziej) bezpiecznymi. dzięki e-Doręczeń przedszkole czy szkoła może się kontaktować z innymi instytucjami, a także osobami fizycznymi, np. rodzicami. Choć trzeba pamiętać, iż zwykli obywatele wcale nie muszą z tego systemu korzystać, choć mogą.
Przy czym instytucje, w tym niepubliczne, mają już taki obowiązek, choć niekoniecznie od stycznia 2025 roku. Na przykład jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, sądy, komornicy czy choćby organy ścigania mają na wdrożenie e-Doręczeń czas do 1 października 2029 roku. Jednak większość instytucji musi to zrobić już od stycznia tego roku lub kilka później.
Jak przedszkole (szkoła) ma wdrożyć e-Doręczenia? To też warto wiedzieć
Każda instytucja (w tym przedszkola i szkoły) muszą złożyć wniosek o adres do e-Doręczeń, po czym aktywować wirtualną skrzynkę. Warto pamiętać, iż z e-Doręczeń można korzystać na kilka sposobów. Są one następujące:
poprzez skrzynkę w serwisie edoreczenia.gov.pl,
poprzez skrzynkę e-Doręczeń na portalu mObywatel.gov.pl,
system kancelaryjny EZD zintegrowany z e-Doręczeniami,
poprzez skrzynkę na Koncie Przedsiębiorcy w serwisie biznes.gov.pl,
aplikacje firm dostarczających usługę e-Doręczeń.
Warto pamiętać, iż usługa e-Doręczeń jest bezpłatna od osób fizycznych do instytucji oraz pomiędzy owymi podmiotami publicznymi. W przypadku korespondencji od instytucji do osób fizycznych, a także między dwiema firmami będzie to już płatna usługa.