Zmiany w szkole. We wrześniu 2025 nowy przedmiot, ale jest problem. Kto będzie uczył? "M.in. wuefiści"

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl


Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna, bo tak ma się nazywać, zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. W ramach zajęć młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej. Jednak okazuje się, iż chociaż pozostało trochę czasu w wejście zmian, to pojawiają się problemy. Kto ma uczyć nowego przedmiotu?
Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie. w tej chwili realizowane są prace zespołu, który przygotowuje podstawy programowe edukacji zdrowotnej, bo jak się okazuje, pytań dotyczących zmian jest sporo. Przedmiot przecież ma obejmować szeroką tematykę związaną z ochroną zdrowia psychicznego, odżywianiem, edukacją seksualną, i objąć uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz I-II szkół ponadpodstawowych. Jednak kto ma go uczyć?


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy


Resortowe prace nad projektem podstawy programowej. Potem konsultacje
Resort edukacji, jak dowiadujemy się z wystąpienia wiceministerki Katarzyny Lubnauer, kończy prace nad projektem podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu edukacja zdrowotna, który ma być wprowadzony w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych już od przyszłego roku szkolnego, czyli 1 września 2025 r. "Zagadnienia ujęte w projektowanej podstawie programowej nowego przedmiotu zostały rozbudowane o treści związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną, odżywianiem, zdrowiem psychicznym, społecznym i środowiskowym, internetem i profilaktyką uzależnień" – zaznaczyła wiceszefowa MEN, cytowana przez portalsamorzadowy.pl. "Zakłada wdrażanie uczniów do budowania alfabetyzmu zdrowotnego (ang. health literacy), czyli wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych pozwalających na trafne rozpoznanie potrzeb zdrowotnych własnych i otoczenia oraz podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych czy naprawczych. Planowane zmiany mają związek z pogarszającymi się wskaźnikami zdrowia całej populacji ludzkiej" - dodała.
Cały projekt ma zostać teraz skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień na przełomie października i listopada br., jednak nie obyło się bez dodatkowych pytań dotyczących przede wszystkim tego, kto miałby uczyć nowego przedmiotu?


Kwalifikacje do nauczania edukacji zdrowotnej
Katarzyna Lubanuer w odpowiedzi na pojawiające się pytania odnośnie nowego przedmiotu, zaznaczyła, iż jeżeli chodzi o nauczycieli, to "w najbliższym czasie planowane jest przygotowanie projektu nowelizacji ww. rozporządzenia polegającej m.in. na określeniu kwalifikacji wymaganych od nauczycieli edukacji zdrowotnej" - wskazała wiceministerka w odpowiedzi na interpelację poselską posła Konfederacji, Bartłomieja Pejo. Zatem oprócz tych, którzy ukończyli studia w zakresie edukacji zdrowotnej i dodatkowo posiadają także przygotowanie pedagogiczne, takie kwalifikacje będą mieć m.in. nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, ale także i psychologowie.


Dodatkowo MEN chce zlecić wybranym uczelniom organizację kwalifikacyjnych studiów podyplomowych dla nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej. Przygotowania m.in. sieci uczelni, które je poprowadzą, już trwają. Zatem w niedługim czasie rozpoczną się studia dla nauczycieli, którzy będą chcieli uczyć nowego przedmiotu.
Idź do oryginalnego materiału