W dzisiejszych czasach kolejki są mniej powszechne, ale całkowicie nie zniknęły. Wciąż zdarza się nam stać w aptekach, przy kasach w supermarketach, a także w poczekalniach u lekarzy czy w urzędach. Kolejki przez cały czas są częścią naszej rzeczywistości, tak samo jak osoby, które za wszelką cenę próbują je ominąć i znaleźć się na pierwszym miejscu.
Nawet jeżeli w kolejce stoi tylko kilka osób, zawsze znajdzie się ktoś, kto:
- za wszelką cenę chce być pierwszy,
- bardzo się spieszy, bo jak wiadomo, tylko on ma ograniczony czas, a inni mają go w nadmiarze,
- tłumaczy, iż ma „tylko jedną małą rzecz” do załatwienia,
- twierdzi, iż chce „tylko zapytać” i nie zamierza czekać,
- robi awanturę, przepychając się do przodu, nie zważając na innych.
Moim zdaniem, jeżeli nie masz czasu czekać w kolejce, przyjdź później, kiedy będzie mniej ludzi. Szczególnie w sklepach to całkiem sensowne rozwiązanie. W placówkach medycznych czy urzędach warto zarejestrować się na konkretną godzinę, zamiast tłoczyć się w korytarzach.
Mam przygotowaną odpowiedź na takie sytuacje. To krótka fraza, która skutecznie studzi zapał każdego intruza. Polecam zapamiętać ją i stosować w razie potrzeby.
„Proszę pokazać dokumenty potwierdzające, iż jest Pan/Pani osobą niepełnosprawną lub kombatantem.”
Nigdy nie wdaję się w kłótnie ani nie zaczynam awantur. Nie chwytam nikogo za rękaw, choćby jeżeli ktoś z impetem próbuje się przepchnąć, krzycząc:
— Proszę mnie przepuścić, ja nie mogę tak długo czekać!
Zamiast tego spokojnie, ale głośno, proszę o okazanie dokumentu potwierdzającego, iż osoba należy do uprzywilejowanej grupy, która ma prawo do obsługi poza kolejnością. Wskazuję również na tabliczkę, która zwykle znajduje się przy każdym gabinecie i szczegółowo opisuje, kto ma takie prawo.
W placówkach medycznych zdarza się, iż osoby próbujące ominąć kolejkę zasłaniają się np. „nagłym stanem zdrowia”. W takich sytuacjach żartobliwie proszę o zaświadczenie, iż są w ciąży – bo ciąża również uprawnia do obsługi bez kolejki.
Najczęściej próbują przepychać się nieuprzejme osoby w wieku około 40 lat, które oczywiście żadnych dokumentów nie mają. W takich momentach cała kolejka zaczyna wyraźnie im sugerować, by jednak poczekali jak wszyscy inni.
Dla takich osób to wystarczająca lekcja pokory, która skutecznie studzi ich entuzjazm.
\Taki sposób reagowania sprawia, iż kolejki przebiegają spokojniej, a intruzi dwa razy zastanowią się, zanim następnym razem spróbują przepchnąć się do przodu.