1/350 Musashi
Deluxe Version
Very Fire / Beaver Corporation – VF350903DX
Można było przypuszczać, iż po ukazaniu się miniatury “YAMATO” w skali 1/350, jej producent pokusi się o wydanie jego bliźniaka – Musashi. Tak też się stało i ponownie miałem okazję zaglądnąć, co skrywa ogromne pudełko w wersji Deluxe. Model w tym wydaniu sygnowany jest jako produkt firmy Beaver Corporation, Inc , a nie Very Fire, którego logo widnieje na zestawie podstawowym. Podobnie jak w Yamato, olbrzymie pudełko wypełnione jest po same brzegi! Ten model, jak i poprzedni, jest przygotowany z wielu “mediów”, bo znajdziemy tam elementy z plastiku, toczone z mosiądzu, blachy fototrawione, żywice i imitacje drewnianego pokładu.
Analogicznie do poprzedniej recenzji, najpierw przedstawię to, co zawiera wersja “podstawowa”, po czym przejdę do dodatków i zamienników, które znajdziemy w wersji Deluxe.
Po pierwsze – instrukcja – format A4, horyzontalny. Zawiera opis dziejów Musashi, spis części, etapy budowy modelu (nie uwzględnia ona wspomnianych dodatków) i schemat malowania. Wydaje się dość czytelna, bo oprócz klasycznej ikonografii, przy bardziej skomplikowanych elementach dodano kolory, które ułatwiają montaż i minimalizują ewentualność pomyłki.
Teraz wypraski, dwie połówki kadłuba – tu zmiana w stosunku do Yamato, ale o tym później.
Dno
Śródokręcie.
Pokład dziobowy.
Podstawa nadbudówki głównej.
Wręgi wzmacniające konstrukcje kadłuba + dodatki – wypraska dedykowana do Musashi,
Wypraska D – 3x, z elementami uzbrojenia i inną drobnicą
wypraska G – 1x, – wypraska dedykowana do Musashi,
Wypraska F – 1x,
wypraska H – 1x,
wypraska I – 1x
wypraska L – 2x,
wypraska J – 1x,
wypraska M – 1x,
wypraska K – 1x, – wypraska dedykowana do Musashi,
wypraska IE – 5x,
wypraska IG – 2x
wypraska IF – 2x
wypraska IK – 2x
wypraska IL – 2x
wypraska IP – 2x
wypraska IO – 3x – w stosunku do Yamato dołożono jedną ramkę, tak iż ilość lornet będzie się zgadzać
wypraska IN – 2x
wypraska IM – 2x
wypraska IS – 3x
wypraska IT – 2x,
wypraska IR – 3x – o dwie więcej niż w Yamato
w opcji podstawowej mamy też mały arkusik blaszek
łańcuch kotwiczny
i kalkomanie
Teraz zerknijmy na zamienniki i dodatki wersji Deluxe. Instrukcji do niej należy używać symultanicznie z wersją podstawową, aby we właściwym momencie zastosować waloryzacje.
Z mosiądzu znajdziemy szereg luf do artylerii różnego kalibru, maszty, bomy i polery .
Wszystkie części żywiczne to wydruki 3D. Precyzyjne i szczegółowe.
Wśród nich znajdziemy fartuchy na działa 460 mm,
Dalmierze dla różnego rodzaju artylerii.
jak również inne zamienniki dla artylerii przeciw lotniczej i inne drobiazgi…
…które jak widać na zdjęciu mogą oddzielić się od “bazy”. Na szczęście, wszystkie są, ponieważ każdy wydruk pakowany jest w osobny woreczek strunowy.
Arkusze z płytkami fototrawionymi zawierają mnóstwo elementów poprawiających wizualny odbiór modelu. Załączone arkusze są identyczne, jak w instrukcji. Piszę o tym dlatego, iż przy Yamato tak nie było. Zorientowałem się dopiero przy jego budowie – po wgłębnej analizie zauważyłem różnicę miedzy “blachami fizycznymi” a instrukcją. A wpadłem na to dlatego, iż po prostu brakowało pewnych elementów. Tu wydaje się, iż błąd jest wyeliminowany.
Ostatnim składnikiem wersji Deluxe jest imitacja pokładu drewnianego w formie samoprzylepnej okleiny. Taki pokład wizualnie bardzo podnosi efektowność modelu.
Co do samej jakości elementów – to jest ona tożsama z Yamato. Poza dodanymi elementami dla Musashi, jedyną zauważalną różnicą jest imitacja nitów na kadłubie.
Dla tych, którym nie chce się przeglądać recenzji Yamato – parę fotek dla przypomnienia
W podsumowaniu powiem tak – jestem w trakcie budowy Yamato – a to prawie to samo. Nie jest źle. A już niedługo cały opis budowy Yamato będzie zamieszczony na KFS-miniatures, więc będzie można wyciągnąć wnioski.
Pozdrawiam
Piotr “Słoma” Słomiński
Zestaw przekazany do recenzji przez Very Fire