50 tysięcy nauczycieli straci ważne prawo. MEN umywa ręce: Nie ma potrzeby zmian

gazeta.pl 2 dni temu
1 września 2024 roku nauczyciele, którzy uzyskali prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88a Karty nauczyciela, jednak tym samym tracą prawo do rocznego, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Powód? To pokłosie przepisów dotyczących tzw. emerytur czarnkowych. Czy modyfikacja w prawie będzie możliwa na korzyść nauczycieli? MEN rozwiewa wszelkie wątpliwości, stawiając sprawę jasno: zmian nie będzie.
Zmiany w przepisach chciałby Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wystąpili oni do MEN z propozycjami, które dawałyby nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury, a z drugiej strony nie traciliby oni możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Jednak resort edukacji jest tu nieugięty, przypominając, iż to dyrektor szkoły odpowiada za ocenę sytuacji swojego pracownika na podstawie dokumentacji pracowniczej.


REKLAMA


Zobacz wideo Sławomir Broniarz: Nie ma miejsc pracy dla nauczycieli


Albo urlop, albo wcześniejsza emerytura
Nauczyciel, który nie chce skorzystać z wcześniejszej emerytury, ale jest już do niej uprawniony, nie będzie mógł skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Ta kwestia, pomimo głosów sprzeciwu, przez cały czas pozostaje niezmieniona, a stanowisko resortu edukacji również pozostaje to samo.
"W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej nie ma potrzeby zmian we wskazanym przez panią poseł zakresie" – tak wiceminister edukacji Henryk Kiepura odpowiedział na interpelację poselską (nr 8720) posłanki Gabrieli Lenartowicz (KO) "ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, którzy spełnili ustawowe wymagania i chcieliby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia".
"W ust. 2 ustawodawca ogranicza prawo do urlopu nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok. Urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Nie jest to nowe rozwiązanie, obowiązuje ono od czasu wprowadzenia ustawy – Karta Nauczyciela. Pierwotnie przepis znajdował się w art. 73 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, natomiast od 2024 r. został przeniesiony do ust. 2 ww. artykułu i stanowi odrębną jednostkę redakcyjną" – zaznaczył Henryk Kiepura, wiceminister edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.
Dodatkowo resort edukacji wskazał, iż to dyrektor szkoły lub placówki odpowiada za sprawdzenie, czy nauczyciel spełnia warunki formalne do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia. Powinien to zrobić na podstawie dokumentacji pracowniczej, czyli akt osobowych, których prowadzenie jest obowiązkowe dla wszystkich pracodawcy.


Nauczyciele zawiedzeni
ZNP już jakiś czas temu proponował zmianę przepisów, w taki sposób, by nauczyciele, którzy zyskają w tym roku prawo do wcześniejszej emerytury, nie stracili możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego. Upominano się o załatwienie tej sprawy w MEN. Jak wcześniej szacował ZNP, od września tego roku ok. 50 tys. nauczycieli straci w ten sposób uprawnienia do rocznego, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.
Idź do oryginalnego materiału