80 lat I LO w Świdnicy. „Kasprowicz” czeka na absolwentów

swidnica24.pl 18 godzin temu

Najstarsza szkoła średnia w Świdnicy w tym roku świętuje jubileusz 80-lecia. Na wrzesień zaplanowany został Zjazd Absolwentów.


Budynek, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące wzniesiony został w 1912 roku według projektu rządowego budowniczego Borsta, a ufundowało go miasto Świdnica.Budynek przeznaczony był na zespół ewangelickich szkół żeńskich: wyższe seminarium dla nauczycielek szkół ludowych (podstawowych) i średnią szkołę żeńską, do której uczęszczało około 250 uczennic. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce się 1 lipca 1912 roku. Ten obiekt przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 stał się w 1991 roku siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ale historia polskiej szkoły sięga znacznie dalej.

Pierwsza szkoła średnia w Świdnicy otworzyła drzwi dla uczniów na początku września 1945 roku i była jedną ze 105 takich placówek na przejętym przez Polskę po II wojnie światowej Dolnym Śląsku. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego urządzono w sali kina, już nieistniejącego, przy ul. Zygmuntowskiej, a pierwszym dyrektorem został Mieczysław Kozar-Słobódzki, żołnierz i kompozytor. Szkoła miała się mieścić przy ul. Pionierów, ale obiekt został przejęty przez stacjonujące w Świdnicy wojska radzieckie i urządzono tu dom oficera.

Pierwsze lata funkcjonowania to przede wszystkim przeprowadzki. Liceum najpierw ulokowano przy ul. Równej 11 (obecna siedziba II Lo im, Stefana Banacha), później przy ul. 1 Maja, później przy ul. Folwarcznej. W 1952 roku szkoła otrzymała nazwę: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy i rok później przeniosła się na ul. Budowlaną 7. W 1957 otrzymała dodatkowy budynek przy ul. Muzealnej 4 (obecnie w rekach prywatnych). W 1990 miasto zdecydowało o przekazaniu szkole budynku po domu oficera i społeczność uczniowska przeniosła się tu w 1991 roku. Od 2015 roku aula oraz główna siedziba przechodziły gruntowne remonty. W tym roku ostatnim akordem będzie zagospodarowanie terenu wokół szkoły.

Od pierwszych dni liceum pracowało na renomę i wysoką pozycję nie tylko wśród szkół świdnickich. „Kasprowiczanie” odnoszą sukcesy naukowe, wygrywali etapy centralne olimpiad przedmiotowych, byli reprezentantami Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Wyróżniony został: Odznaką XV-lecia Wyzwolenia Dolnego Ślaska (za całokształt działalności w dziedzinie oświaty), Medalem XXV-lecia Odzyskania Dolnego Śląska, Medalem Komisji Edukacji Narodowej (przyznaną przez Ministra Oświaty i Wychowania w 200-setną rocznicę utworzenia KEN), Medalem Zasłużony dla Miasta i Powiatu Świdnica, Medalem Pamiątkowym XXXV-lecia Działalności Harcerstwa w Świdnicy, Odznaką Za Zasługi dla Województwa Wałbrzyskiego, złotą tarczą miesięcznika „Perspektywy”.

Szkoła współpracuje z uczelniami, realizuje programy współpracy międzynarodowej, aktywnie włącza się w życie miasta. Jest także miejscem, w którym swoje pasje mogą realizować uczniowie i nauczyciele. Ci, którzy zakończyli edukację, chętnie wracają tu podczas zjazdów, organizowanych przez Kolo Absolwentów. W tym roku zaplanowany został XIV Zjazd, połączony ze świętowaniem jubileuszu 80-lecia.

Gotowy jest już program. Główne uroczystości zaplanowano na 20 września 2025r. O 11.00 w szkolnej auli rozpocznie się gala, a o 12.40 zaplanowano barwny przemarsz do Rynku. Absolwenci będą mogli zajrzeć do klas, spotkać się w kawiarenkach, a na finał zaplanowano disco party. Szczegółowy program znajduje się na stronie szkoły: kasprowiczanie.com w zakładce „Zjazd Absolwentów”.

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz
wykorzystano informacje ze strony I LO im. Jana Kasprowicza
Zdjęcia archiwum Swidnica24.pl i FB I LO

1 z 19
Idź do oryginalnego materiału