Babciowe. ZUS nie przyjmie takiego wniosku. choćby jeżeli będzie dobrze wypełniony

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / PublicDomainPictures


Już za chwilę startuje program "Aktywny rodzic" w ramach którego rodzice będą mogli otrzymać tzw. babciowe. Warto pamiętać, iż ZUS nie przejmuje wniosków pocztą ani składanych 'w okienku".
Już 1 października w ramach programu "Aktywny Rodzic" ZUS będzie przyjmował wnioski dotyczące tzw. babciowego, czyli programu "aktywni rodzice w pracy" (dwa pozostałe filary programu to "aktywnie w żłobku", oraz "aktywnie w domu"). Na jaką kwotę mogą liczyć rodzice w przypadku "babciowego"? Kwota świadczenia wyniesie 1500 zł miesięcznie i będzie przyznawana na dwa lata - od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami kwota ta będzie większa i wyniesie 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zadecydować, na co wydadzą otrzymane pieniądze. Mogą np. sfinansować opiekę babci i podpisać z nią umowę uaktywniającą, której składki będą dodatkowo dofinansowywane przez państwo. Gdzie składać wnioski? Sprawdźcie, jakiego wniosku ZUS na pewno nie przyjmie.

REKLAMA







Zobacz wideo Joanna Mucha: 800 plus dla ukraińskich dzieci uzależniamy od chodzenia do szkoły



Babciowe. Zaświadczenie w takiej formie ZUS zignoruje. Jak poprawnie złożyć wniosek?
Jak poinformował ZUS w przypadku ubiegania się o świadczenia z programu "Aktywny rodzic" formalności zostały bardzo ograniczone. "Od 1 października ZUS będzie przyjmował wnioski dotyczące wszystkich trzech świadczeń, weryfikował warunki ustawowe i wypłacał pieniądze. Podobnie jak w przypadku innych programów ograniczamy formalności do minimum" - informuje ZUS. Warto jednak podkreślić, iż wnioski można składać tylko i wyłącznie elektronicznie przez internet. jeżeli wniosek o świadczenie zostanie złożony na papierze, to nie zostanie rozpatrzony i ZUS go zignoruje.
Gdzie można składać wnioski?

PUE/eZUS,
aplikacja mobila mZUS,
w swoim banku, jeżeli taka usługa została uruchomiona,
na portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: empatia.mpips.gov.pl

Babciowe. Co dalej z 800 plus? Czy świadczenia się wykluczają?
Na jedno dziecko przysługuje jedno świadczenie z programu "Aktywny rodzic". Warto podkreślić, iż rodzice w zależności od potrzeb będą mogli przechodzić z jednego rodzaju świadczenia na drugi, choćby kilkukrotnie. Co dalej z 800 plus, jeżeli zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie "Aktywny rodzic"? Tutaj nic się nie zmienia, bo świadczenie 800 plus rodzice będą przyjmować niezależnie od nowej formy wsparcia finansowego.
Idź do oryginalnego materiału