Badania w projektowaniu i wdrażaniu innowacji – o czym pamiętać? (podcast)

web.swps.pl 1 rok temu

Wiedza ukryta, milcząca, niejawna – to tylko niektóre określenia opisujące rodzaj „know-how” wykorzystywanego przez nas w codziennym życiu. Korzystamy z tej wiedzy na potęgę, choć nie potrafimy uchwycić jej istoty, a w związku z tym – nie jesteśmy w stanie jej sformalizować i przekazywać innym. Czym dokładnie jest wiedza milcząca, a czym – ucieleśniona? O tym i wielu innych aspektach badań procesu projektowego i wdrażania innowacji, porozmawiała Agata Bisping (prowadząca) z badaczkami: dr Zofią Małkowicz i dr Katarzyną Chajbos-Walczak.

O czym pamiętać, prowadząc badania odnoszące się do projektowania i wdrażania innowacji? Jak projektować, realizować i czytać badania, by ich efekty przekładały się na konkretne działania projektowe i ostateczny efekt? To tylko wybrane tematy webinaru organizowanego przez Strefę Designu USWPS.

Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.

O cyklu „Mistrzowie”

W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.

{loadposition banner}

Gościni

dr Zofia Małkowicz

Doktora socjologii (UAM), wykształcona również humanistycznie (media interaktywne i widowiska, UAM) i artystycznie (edukacja artystyczna, rzeźba i działania przestrzenne UAP); badaczka, facylitatorka, edukatorka, ekspertka w zakresie działań interdyscyplinarnych. Wspiera organizacje w procesach projektowania i wdrażania innowacji, realizuje badania rynku (ilościowe oraz jakościowe), analizuje potrzeby użytkowników. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas współpracy ze studiami projektowymi, strategicznymi i brandingowymi oraz uniwersytetami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i start-upami. Szczególnie interesują ją sploty ciała, emocji, technologii i codzienności. Naukowo zajmuje się tematyką interdyscyplinarności, połączenia sztuki i nauki, nowatorskich metod badawczych np. badań artystycznych.

Gościni

dr Katarzyna Chajbos-Walczak

Doktora socjologii i magistra etnolingwistyki (UAM), badaczka i facylitatorka. Współpracuje z firmami, podmiotami kultury i edukacji oraz organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. Pracuje m.in. w obszarach badania, skalowania i wdrażania innowacji społecznych, projektowania odpowiedzialnego społecznie, wdrażania nowych produktów i usług, badań doświadczeń i potrzeb osób użytkujących (UX) oraz dostępności produktów i usług. Naukowo zajmuje się tematyką emocji (doktorat na temat wstydu). W Programie “Dostępny Design” realizowanym przez Concordia Design w Poznaniu doradzała firmom – jak projektować swoje usługi i produkty zgodnie z potrzebami osób klienckich, w tym osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami sprawności. Realizowała także inne projekty badawcze.

Prowadząca

Agata Bisping

Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji ​(m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW ​w Zabrzu).​ Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - ​ o zrównoważonym projektowaniu miast.​ Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. ​ Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału