Barwne spektakle, parady, widowiska, muzyka na żywo, happeningi – taka była 30. La Strada

kalisz24.info.pl 1 rok temu

Barwne spektakle, parady, widowiska dla dzieci i dorosłych, muzyka na żywo, happeningi uliczne – taki był 30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada. Tematem tegorocznej edycji było Tu i Teraz”.


Kilka tysięcy kaliszan uczestniczyło w tegorocznej, jubileuszowej 30. La Stradzie.

W plenerze pięknego kaliskiego Parku Miejskiego oraz na placu przy budynku Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyło się ponad 20 spektakli teatrów z całej Polski, a także zza granicy. Wcześniej, w tygodniu, poprzedzającym La Stradę, zorganizowano prawie 30 imprez towarzyszących festiwalowi. Kalisz przez 7 dni tętnił teatralnym życiem.

Bardzo się cieszymy, iż jubileuszowa 30. La Stradabyła wydarzeniem niezwykle okazałym. To największe w naszym regionie wydarzenie o charakterze artystycznym, niekomercyjnym, którego można doświadczyć. Festiwal ten zawsze jest otwarty na każdego i dla wszystkich – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

Forma spektakli, które odbyły się podczas tegorocznej La Strady w rozumieniu scenografii, logistyki była bardzo wymagająca, cały plac, cała polana, droga pomiędzy placem Centrum kultury i Sztuki była jednym wielkim obszarem ulicznych, plenerowych działań artystycznych.

Widzę, iż wszyscy Widzowie są oczarowani. To była sinusoida emocji – od ognistych, mocnych pokazów, po piękno podwodnego świata, bardzo poetycko i epicko jednocześniedodał Dariusz Grodziński.La Stradawyrywa człowieka z codziennego biegu życia i delikatnie sprawia, iż zapomina o wszystkim co go otacza, aby skupić się na tym co jest tu i teraz. Łapie za rękę i wciąga w wir swoich wydarzeń, dlatego właśnie tu i teraz jest istotą La Strady powiedział Grodziński.

Tegoroczna La Strada ze swoim wyrazistym przekazem obfitowała w spektakle, które poruszały ważne tematy społeczne. Niektóre z nich nawiązywały do sytuacji postapokaliptycznych. Publiczność miała okazję obejrzeć widowiska o tematyce orwellowskiej. Również spektakle dla najmłodszych niosły w sobie ważne ponadczasowe treści i wartości.

30. La Strada miała być piękna, porywająca. Publika miała wyjść stąd z zachwytem – mam nadzieję, iż spełniliśmy te oczekiwania – powiedziała Katarzyna Guzowska-Lelental, dyrektor artystyczny festiwalu.Pogoda dopisywała nam przez cały tydzień, wszystkie spektakle były fantastyczne, to był cały tydzień wspaniałego święta ulicy.

Andrzej Tylczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny L Strady do 26. Edycji został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Dziękuje za to, iż dane mi było ten festiwal zapoczątkować, iż festiwal jest kontynuwany oraz chciałbym podkreślić role jaką odgrywają w tym festiwalu mieszkańcy Kalisza i nie tylko. To oni przychodzą, wydeptując te miejsca przy placach, na których realizowane są spektakle powiedział Andrzej Tylczyński.Oni swoją obecnością sprawiają, iż ten festiwal trwa dalej, obecność kaliszan i tych starszych i młodszych świadczy o tym, iż istnieje potrzeba uczestniczenia w widowiskach i spektaklach teatru ulicznego i iż ta formuła w Kaliszu bardzo się sprawdziła i przyjęła.

Festiwal La Strada zorganizowano przy udziale środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Sponsor Festiwalu Securus Finanse z Kalisza – kompleksowe doradztwo ubezpieczeniowe

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.


PZA / za KB

Idź do oryginalnego materiału