Barwne spektakle, parady, widowiska dla dzieci i dorosłych, muzyka na żywo, happeningi uliczne – taki był 30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada. Tematem tegorocznej edycji było Tu i Teraz”.
Kilka tysięcy kaliszan uczestniczyło w tegorocznej, jubileuszowej 30. La Stradzie.
W plenerze pięknego kaliskiego Parku Miejskiego oraz na placu przy budynku Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyło się ponad 20 spektakli teatrów z całej Polski, a także zza granicy. Wcześniej, w tygodniu, poprzedzającym La Stradę, zorganizowano prawie 30 imprez towarzyszących festiwalowi. Kalisz przez 7 dni tętnił teatralnym życiem.
– Bardzo się cieszymy, iż jubileuszowa 30. La Stradabyła wydarzeniem niezwykle okazałym. To największe w naszym regionie wydarzenie o charakterze artystycznym, niekomercyjnym, którego można doświadczyć. Festiwal ten zawsze jest otwarty na każdego i dla wszystkich – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.
Forma spektakli, które odbyły się podczas tegorocznej La Strady w rozumieniu scenografii, logistyki była bardzo wymagająca, cały plac, cała polana, droga pomiędzy placem Centrum kultury i Sztuki była jednym wielkim obszarem ulicznych, plenerowych działań artystycznych.
– Widzę, iż wszyscy Widzowie są oczarowani. To była sinusoida emocji – od ognistych, mocnych pokazów, po piękno podwodnego świata, bardzo poetycko i epicko jednocześnie – dodał Dariusz Grodziński. – La Stradawyrywa człowieka z codziennego biegu życia i delikatnie sprawia, iż zapomina o wszystkim co go otacza, aby skupić się na tym co jest tu i teraz. Łapie za rękę i wciąga w wir swoich wydarzeń, dlatego właśnie tu i teraz jest istotą La Strady – powiedział Grodziński.
Tegoroczna La Strada ze swoim wyrazistym przekazem obfitowała w spektakle, które poruszały ważne tematy społeczne. Niektóre z nich nawiązywały do sytuacji postapokaliptycznych. Publiczność miała okazję obejrzeć widowiska o tematyce orwellowskiej. Również spektakle dla najmłodszych niosły w sobie ważne ponadczasowe treści i wartości.
– 30. La Strada miała być piękna, porywająca. Publika miała wyjść stąd z zachwytem – mam nadzieję, iż spełniliśmy te oczekiwania – powiedziała Katarzyna Guzowska-Lelental, dyrektor artystyczny festiwalu. – Pogoda dopisywała nam przez cały tydzień, wszystkie spektakle były fantastyczne, to był cały tydzień wspaniałego święta ulicy.
Andrzej Tylczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny L Strady do 26. Edycji został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
– Dziękuje za to, iż dane mi było ten festiwal zapoczątkować, iż festiwal jest kontynuwany oraz chciałbym podkreślić role jaką odgrywają w tym festiwalu mieszkańcy Kalisza i nie tylko. To oni przychodzą, wydeptując te miejsca przy placach, na których realizowane są spektakle – powiedział Andrzej Tylczyński. – Oni swoją obecnością sprawiają, iż ten festiwal trwa dalej, obecność kaliszan i tych starszych i młodszych świadczy o tym, iż istnieje potrzeba uczestniczenia w widowiskach i spektaklach teatru ulicznego i iż ta formuła w Kaliszu bardzo się sprawdziła i przyjęła.
Festiwal La Strada zorganizowano przy udziale środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Sponsor Festiwalu Securus Finanse z Kalisza – kompleksowe doradztwo ubezpieczeniowe
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
PZA / za KB