Jednym ze świadczeń, jakie rodzice mogą otrzymać na malucha, jest becikowe, inaczej zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Wynosi ono 1000 złotych i w najbliższym czasie ta kwota nie ulegnie zmianie. Jak podaje serwis Gazeta Prawna.pl, rząd zdecydował bowiem o utrzymaniu dotychczasowej stawki wszystkich świadczeń rodzinnych, jak i progów dochodowych. Co za tym idzie, warunki otrzymania becikowego są niezmienione. Zresztą zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Jaką mamą jest Patrycja Sołtysik? Zdradza, co powiedziała jej doradczyni laktacyjna, co odmieniło jej podejście do macierzyństwa. "Możesz się mylić"
Komu przysługuje becikowe w 2025 r.? Rodzic musi spełnić kilka warunków
Wyjaśniliśmy powyżej, iż stawka i warunki otrzymania becikowego są takie same, jak dotychczas. Co za tym idzie, są to następujące wymogi:
miesięczne dochody rodziny nie mogą przekroczyć 1922 złotych miesięcznie na osobę,
matka przebywała pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży lub wcześniej - tylko rodzice biologiczni,
na dziecko są przyznane sądownie alimenty - tylko samotni rodzice.
Przy czym samotni rodzice mogą otrzymać becikowe mimo braku zasądzonych alimentów. Są to następujące wyjątki:
jedno z rodziców dziecka jest nieznane bądź nie żyje,
opieka nad malcem jest sprawowana naprzemiennie,
sąd zobowiązał do opieki tylko jedną osobę bądź oddalił wniosek o alimenty.
Trzeba jednak pamiętać, iż becikowe to świadczenie przysługujące wyłącznie w przypadku urodzenia się żywego malucha. Co za tym idzie, nie otrzymają go rodzice, których dziecko zmarło przed lub w trakcie porodu. jeżeli stało się to jakiś czas po narodzinach, to becikowe przez cały czas przysługuje.
Wniosek o przyznanie becikowego. Jakie dokumenty są wymagane?
Aby móc otrzymywać na malucha becikowe trzeba przedtem złożyć wniosek. Można to zrobić na dwa sposoby - przez internet na portalu Emp@tia lub tradycyjnie w urzędzie gminy (miasta) w miejscu zamieszkania. Są do tego potrzebne dane osobowe wnioskującego (numery PESEL rodzica i dziecka czy numer konta bankowego) oraz kilka dodatkowych dokumentów. Są one następujące:
karta ciąży - potwierdza, iż ciężarna matka była pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży (biologiczni rodzice),
dokumenty poświadczające dochody członków rodziny,
odpis aktu stanu cywilnego - gdy jedno z rodziców jest nieznane bądź nie żyje,
zaświadczenie o przyznaniu (lub odmowie ustalenia) alimentów, np. orzeczenie sądu (samotni rodzice),
orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej nad dzieckiem (samotni rodzice),
karta pobytu lub inny dokument uprawniający do przebywania i pracy na terenie RP (cudzoziemcy).
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!