Mieszkaniowe boom wciąż trwa. Ceny nieruchomości nie maleją, a chętnych na wynajem nie brakuje. Właściciele są w o tyle dobrej sytuacji, iż mogą przebierać w lokatorach. Najchętniej wynajmują więc singlom, bezdzietnym parom i oczywiście studentom. Wiele osób niechętnie podpisuje jednak umowy z rodzicami z dziećmi lub samodzielnymi rodzicami i jak się okazuje, problem nie leży jedynie w potencjalnych zniszczeniach czy hałasie.
REKLAMA
Ten schemat przełamuje jednak Elżbieta Liberda, prawniczka zajmująca się prawem nieruchomości i prawem rodzinnym, która przyznaje na TikToku, iż kobiety ciężarne czy rodziny z dziećmi mogą być "fenomenalnymi najemcami".
Pamiętajcie, najem dla rodzin, dla kobiet w ciąży czy dla osób ubezwłasnowolnionych również może być bezpieczny, ale podstawą stosunku najmu musi być doskonale sporządzona umowa
- tłumaczy na nagraniu.
Wynajęła mieszkanie, będąc w ciąży. "Nie wyobrażam sobie nie zapłacić czynszu na czas"
Opinia prawniczka została skomentowała przez internautów. Wielu z nich podzieliło się swoimi doświadczeniami. Wśród nich byli też tacy, którzy przyznali, iż aktualnie wynajmują mieszkanie, mają dzieci i nie wyobrażają sobie, aby nie zapłacić czynszu za najem na czas.
Miałem rodzinę 5-osobową. Najlepsi lokatorzy jakich miałem! Jakbym nie sprzedawał, to pewnie do dziś by siedzieli w mieszkaniu
- napisał jeden z internautów, a inna kobieta dodała:
Nam wynajęli mieszkanie, jak byłam w szóstym miesiącu ciąży. Umowę mamy zwykłą, która jest na czas nieokreślony. Nie wyobrażam sobie nie zapłacić czynszu na czas!
Zobacz wideo Czy Polacy odkładają pieniądze na przyszłość dzieci? [SONDA]
Pod nagraniem nie brakowało również wpisów właścicieli mieszkań, którzy chociaż współczują samodzielnym rodzicom, mówią wprost o swoich obawach. "Nie ma zapisów zgodnie z prawem, które zabezpieczają właściciela. choćby umowa okazjonalna w przypadku problemów to przez cały czas miesiące walki"; "Jak jest uczciwa osoba, to będzie płacić za wynajem, ale prawda jest taka, iż jest się na przegranej pozycji, jak najemca przestanie płacić i ma dziecko"; "Proszę mi wierzyć, nikomu się nie chce męczyć z takimi osobami" - pisali internauci.
Zobacz także: Będzie nowy bon dla rodzin? Ma być łatwiej kupić mieszkanie, jeżeli ma się dzieci. "Toczą się prace"
Właściciele niechętnie wynajmują mieszkania matkom z dziećmi. Dlaczego tak się dzieje?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jeżeli kobieta, która ma pod opieką dzieci, przestanie płacić za wynajem mieszkania, nie można jej eksmitować, dopóki sąd nie przyzna jej lokalu socjalnego. Ten proces może trwać choćby miesiącami, a właściciel ma wówczas związane ręce. Pewnym wyjściem z sytuacji może być podpisanie umowy wynajmu okazjonalnego, jednak nie zawsze obydwie strony się na to godzą.
Decydując się na wynajęcie lokalu, trzeba mieć świadomość tego, iż obowiązujące przepisy chronią lokatorów, nierzadko kosztem właścicieli. Znajomość przepisów pozwoli uniknąć problemów, takich jak brak możliwości eksmitowania uciążliwego najemcy.