Bezpieczne preparaty przeciw komarom i kleszczom dla niemowląt nie istnieją? Sprawdzamy

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Preparaty przeciw komarom i kleszczom dla niemowląt. Skuteczne metody Fot. 123rf


Ukąszenia komarów i kleszczy mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe na ciałach niemowląt. Niestety poszukiwania środków przeciw owadom dla tak małych dzieci często kończy się fiaskiem. Szukamy rozwiązań i preparatów przeciw kleszczom i komarom, które ochronią maluszki przed inwazją owadów.


Najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi substancjami używanymi w preparatach przeciw kleszczom i komarom są:

DEET,

ikarydyna,

IR3535.


Jednak każda z tych substancji jest w dużej ilości toksyczna i może powodować miejscowe podrażnienia. Żadna z nich nie jest rekomendowana dla dzieci poniżej 12. miesiąca życia. Czy zatem niemowlęta skazane są na bezwzględne kąsanie przez owady?

Sprawdzamy, czy istnieje sprawdzony i bezpieczny środek dla ochrony niemowląt przed ukąszeniami komarów i kleszczy.

Środek przeciw kleszczom i komarom dla niemowląt


Szukając skutecznej ochrony przed ukąszeniami komarów i kleszczy rodzice muszą kierować się wiedzą o dopuszczalności substancji aktywnych przez podmioty zdrowotne. Nie zawsze adekwatne użytkowanie również może prowadzić do powstawania podrażnień i reakcji alergicznych u dzieci.

Najlepiej w przypadku niemowląt, których skóra jest bardzo wrażliwa, a organizm wrażliwy, stosować naturalne metody ochrony przed kleszczami i komarami. Chociaż IR3535 zyskało pozytywną opinię CDC (amerykańskiej agencji zdrowia), to niewłaściwie stosowana albo użyta w preparacie o zbyt dużym stężeniu, może prowadzić do reakcji uczuleniowej.

Niektóre produkty, które ją zawierają, polecane są dla niemowląt, ale ze względu bezpieczeństwa i niską skuteczność, lepiej posiłkować się naturalnymi olejkami eterycznymi i mechanicznymi odstraszaczami komarów i kleszczy.

Olejki eteryczne, które gwałtownie wyparowują i nie zawierają szkodliwych substancji, sprawdzą się w ochronie niemowląt przed owadami. Polecane są:

olejek cytronelowy,

olejek lawendowy,

olejek z paczuli,

olejek z mięty pieprzowej,

olejek eukaliptusowy,

olejek anyżowy.


Warto przed położeniem niemowlęcia do spania, ustawić w jego pokoiku kominek z olejkiem, który nasyci powietrze aromatem i odstraszy owady.

Innymi sposobami na uchronienie dziecka przed ukąszeniami są:


montowanie moskitier w oknach sypialni,

zrosić budkę wózka olejkiem eterycznym,

założyć dziecku jasne ubranka, na których będzie widać wędrujące owady,

unikać przebywania z dzieckiem na dworze, gdy owady zaczynają być bardzo aktywne,

doczepienie do wózka breloka emitującego fale odstraszające komary i kleszcze.


Po każdym spacerze i zabawie z niemowlęciem na dworze dokładnie obejrzyjmy ciałko dziecka, czy w którymś miejscu nie ma kleszcza. W przypadku zauważenia ugryzienia komara smarujmy odczyn na skórze delikatną maścią i dbajmy o to, aby ranka nie była obcierana przez ubranko, które będzie drażniło skórę i powodowało dodatkowy dyskomfort u niemowlęcia.

Idź do oryginalnego materiału