Blizna po cesarce – jak wygląda i jak ją pielęgnować?

ohme.pl 2 lat temu

Blizna po cesarce to pamiątka po przyjściu dziecka na świat. W niektórych przypadkach przeprowadzenie cesarskiego cięcia jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo matki lub dziecka. Jak wygląda blizna po cesarce i jak długo się goi?

Cesarskie cięcie – wskazania

Odsetek cesarskich cięć w Polsce wynosi około 40 proc. i jest jednym z najwyższych w Europie. Wskazaniem do cesarskiego cięcia nie jest prośba ciężarnej, a np. nieprawidłowe ułożenie płodu, bardzo duża masa lub wymiary płodu, brak postępu w kolejnych fazach porodu, łożysko przodujące, kilkukrotne owinięcie się płodu pępowiną wokół szyi czy choroby sercowo-naczyniowe.

Blizna po cesarce – jak wygląda

Wygląd blizny po cesarce uzależniony jest głównie od rodzaju cięcia, masy ciała dziecka i jego ułożenia w brzuchu mamy. Najczęściej jednak blizna jest płaska i krótka – ma około 10-15 cm długości i 2-3 mm szerokości. Cięcie wykonywane jest poprzecznie, tuż nad spojeniem łonowym. Podczas cesarskiego cięcia lekarz przecina wszystkie warstwy skóry na brzuchu ciężarnej. Przez kilka pierwszych dni po porodzie blizna jest różowo-czerwona, a z czasem blednie i staje się coraz mniej widoczna.

Bliznowiec – czym jest?

Może się zdarzyć, iż w miejscu zszycia powstanie bliznowiec, czyli forma zgrubienia większa od przeciętnej blizny. Bliznowiec nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia, jedynie może powodować delikatny ból i związany z tym dyskomfort. Największą wadą powstania bliznowca jest jego nieestetyczny wygląd, dlatego by zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się, po zagojeniu wary warto stosować odpowiednie preparaty dostępne w aptece lub drogerii. W przypadku pojawienia się bliznowca warto skonsultować się z lekarzem.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Tuż po cesarskim cięciu rana będzie przykryta opatrunkiem, którego nie można moczyć wodą, a jeżeli już się tak wydarzy, należy go zmienić na nowy. Opatrunek zdejmujemy po 2-3 dniach od zabiegu. By przyspieszyć proces gojenia, warto zapewnić ranie dostęp powietrza. Co ważne, aż do momentu zagojenia, ranę należy minimum dwa razy dziennie dokładnie oczyścić i osuszyć, tak by nie doprowadzić do rozwoju zakażenia. Ranę przemywamy wodą z mydłem i osuszamy ręcznikiem. W pierwszych tygodniach po cesarskim cięciu, kobieta powinna szczególnie uważać – nie może się wysilać, podnosić ciężkich rzeczy, co ma na celu zapobiec rozejściu się blizny. Kilka tygodni po operacji można rozpocząć tzw. mobilizację blizny, która polega na odpowiednich masażach i ćwiczeniach.

Gojenie się rany po cesarce

W pierwszej fazie, zwanej fazą zapalną, dochodzi do powstania skrzepu, z czasem pojawia się cienki i delikatny strupek. W drugiej fazie, która trwa od czwartego do dwudziestego pierwszego dnia, w miejscu skrzepu pojawia się tkanka łączna, która produkuje nowe naczynia krwionośne, kolagen i fibroblasty. To właśnie w tej fazie powstają komórki naskórka zamykające ranę powstałą po cesarskim cięciu. W ostatniej fazie, która może trwać choćby kilka lat, powstają włókna kolagenowe.

Blizna po cesarce – jak powinna wyglądać?

Prawidłowo zagojona blizna po cesarce powinna przypominać cienką, delikatnie zaczerwienioną i lekko wypukłą kreskę. Zdarza się, iż blizna powierzchownie wygląda prawidłowo, a w głębszych warstwach pojawiają się niedoskonałości. Pod powierzchnią skóry mogą pojawić się zrosty, które doprowadzają do stanów zapalnych. Co powinno zaniepokoić?

  • Ból podbrzusza
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Krwawienia między miesiączkami
  • Problemy z zajściem w ciążę
Idź do oryginalnego materiału