Dziecko trafiło do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przechodzi w tej chwili obserwację lekarską. Przy malcu nie znaleziono żadnych dokumentów – ani aktu urodzenia, ani informacji o tożsamości. Sprawę porzucenia bada Prokuratura Rejonowa Katowice-Zachód.
O zdarzeniu jako pierwszy poinformował serwis TOK FM. Rzecznik placówki, Wojciech Gumułka, potwierdził, iż chłopiec przebywa w szpitalu, ale nie ujawnił szczegółów dotyczących jego stanu zdrowia. Wiadomo jedynie, iż zgodnie z obowiązującymi procedurami dziecko zostało objęte opieką medyczną.
– Potwierdzam, iż doszło do takiego zdarzenia. Wszelkie czynności w tej sprawie bada prokuratura Katowice-Zachód. Ze względu na dobro małoletniego mogę udzielić tylko tyle informacji – poinformował młodszy aspirant Dominik Michalik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Okna życia w Polsce powstały jako odpowiedź na dramatyczne przypadki porzucania noworodków w miejscach zagrażających ich życiu i zdrowiu – w altanach śmietnikowych, parkach, a choćby na klatkach schodowych. Ich istnienie ma zapewnić anonimową, ale bezpieczną alternatywę dla rodziców, którzy z różnych powodów decydują się oddać dziecko.
W archidiecezji katowickiej działa sześć takich punktów: dwa w Katowicach, a pozostałe w Piekarach Śląskich, Mikołowie, Świętochłowicach i Jastrzębiu-Zdroju. Większość okien życia prowadzona jest przez zgromadzenia zakonne, które zapewniają maluchom pierwszą pomoc i przekazują je pod opiekę służb medycznych oraz instytucji państwowych.
Z danych Kościoła i organizacji społecznych wynika, iż od momentu wprowadzenia tej instytucji w Polsce uratowano ponad 100 dzieci. Choć nie brakuje głosów krytycznych, wskazujących na potrzebę kompleksowego wsparcia matek w kryzysie, wiele środowisk zgodnie podkreśla, iż okna życia stanowią ostateczną deskę ratunku w sytuacjach granicznych.
Tożsamość chłopca pozostaje nieznana. Śledczy będą teraz dążyć do ustalenia, kto i dlaczego podjął decyzję o pozostawieniu dziecka w oknie życia. W takich przypadkach organy ścigania analizują m.in. zapisy z monitoringu oraz ślady biologiczne.