Ciężarne unikały igieł, bo dziecko mogło urodzić się z zezem. To nie jedyne przesądy na Zaduszki

kobieta.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Niektórzy w nie wierzą, inni się z nich śmieją. Oto wierzenia i zabobony, jakie nasi przodkowie kultywowali w Zaduszki. Sprawdź, jak nie ściągnąć na siebie pecha.
W co wierzyli nasi przodkowie? Zaduszki są 2 listopada, a niegdyś w ten dzień wyprawiano obrządki związane z przejściem ze świata żywych do świata umarłych. Tego dnia katolicy modlą się za dusze, które trafiły do czyśćca. Jakie wierzenia i zabobony kultywowano w Zaduszki? Okazuje się, iż wiele z nich dotyczy kobiet ciężarnych.


REKLAMA


Zobacz wideo
Ola Kot nie przechodzi pod drabiną. Jakie jeszcze przesądy "łyka"?


W Zaduszki nie powinny wychodzić po zmroku. Oto przesądy dotyczące ciężarnych kobiet
Wiele przesądów związanych z Zaduszkami dotyczy kobiet ciężarnych. Według wierzeń w Zaduszki powinny one powstrzymać się od nawlekania igły, ponieważ dziecko mogło urodzić się z zezem. jeżeli ciężarna zabrała się za szydełkowanie lub haftowanie, wierzono, iż wokół dziecka owinie się pępowina. Nie powinny również wychodzić po zmroku, gdyż nienarodzone potomstwo mogłoby narazić się na urok, które mogą rzucić błąkające się dusze.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl


Czego nie wolno robić w Zaduszki? Uważaj, bo ściągniesz na siebie pecha
Dawne wierzenia przestrzegają, aby w Dzień Zaduszny nie robić prania, sprzątać ani szyć, ponieważ możemy przeszkadzać zmarłym, a duszom, które tego dnia nawiedzają nasz dom, należy okazać szacunek. Tego dnia nie powinnyśmy także używać noży lub innych ostrych narzędzi, bo mogą one przeciąć drogę podróżujących dusz. Zakaz wychodzenia z domu po zachodzie słońca dotyczy nie tylko kobiet ciężarnych, ale także nas wszystkich. Według pradawnych wierzeń wyjście z domu lub udanie się w daleką podróż sprawi, iż możemy napotkać błąkające się dusze, a to może ściągnąć na nas pecha.
Idź do oryginalnego materiału