Co powinien zawierać wniosek o ubezpieczenie dziecka w pracy?

dziecisawazne.pl 2 tygodni temu

Najważniejsze informacje:

  • Każdy rodzic ma obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli sam jest nim objęty (np. pracuje na etacie, ma własną działalność gospodarczą lub jest bezrobotny)
  • Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku o ubezpieczenie dziecka w pracy.
  • W formularzu należy podać podstawowe dane dziecka, stopień pokrewieństwa oraz informacje o wspólnym gospodarstwie domowym i ewentualnym stopniu niepełnosprawności.
  • Ubezpieczenie zdrowotne dziecka nie jest jedyną formą ochrony. Warto też zwrócić uwagę na indywidualne polisy NNW, aby zapewnić dodatkowe świadczenia w razie urazów, poważnego zachorowania czy rehabilitacji.

Kto powinien zgłosić wniosek o ubezpieczenie dziecka?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka jest obowiązkowe już od pierwszych dni życia. Zgłoszenie go do pobierania świadczeń związanych z opieką medyczną, leczeniem szpitalnym czy transportem medycznym, leży po stronie rodzica lub opiekuna. Warunkiem jest to, aby również był objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, np. z tytułu pracy na etacie, prowadzenia własnej działalności gospodarczej albo uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Jeśli nie jest to możliwe, obowiązek zgłoszenia przechodzi na babcię lub dziadka.

Dzieci mogą mieć też trudniejszą sytuację życiową, dlatego ubezpieczenie zdrowotne może być zgłaszane przez ZUS (w przypadku pobierania renty rodzinnej), placówkę opiekuńczo-wychowawczą (jeśli są one podopiecznymi), a choćby szkołę (kiedy nikt inny nie może tego zrobić).

Kiedy trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego w pracy?

Bardzo często rodzice zgłaszają swoje dziecko u pracodawcy. Jest to też proste w praktyce. Formalności ograniczone są do minimum i nie ma też potrzeby wizyty w ZUS-ie. Rodzic lub opiekun ma 7 dni na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego od momentu nadania noworodkowi numeru PESEL. Pozostałymi formalnościami zajmuje się zakład pracy, więc nie musisz wypełniać specjalnych wniosków do ZUS-u.

Warto tutaj zaznaczyć, iż zgłoszenie nie jest jednorazowe. Jeśli dochodzi do zmian w życiu całej rodziny i powstają nowe tytuły do ubezpieczenia, nie można zapominać o formalnościach. Ponowny wniosek o ubezpieczenie dziecka u pracodawcy trzeba składać przy każdej zmianie miejsca pracy, bo automatycznie dochodzi do wyrejestrowania go i tym samym utraty prawa do pobierania świadczeń związanych z opieką zdrowotną.

Należy też pamiętać, iż jeżeli zrezygnujesz z etatu i rozpoczniesz własną działalność gospodarczą to musisz samodzielnie zgłosić formularz ZUS ZCNA w ZUS-ie. W przypadku otrzymania statusu osoby bezrobotnej – złóż wniosek w urzędzie pracy. Wystarczy, iż z tego obowiązku wywiąże się jeden z rodziców lub opiekunów. Płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego swoich członków rodziny, w tym dziecka, tylko pod warunkiem, iż takiego zgłoszenia nie dokonał współmałżonek pracownika.

Od tego momentu comiesięczne składki zostaną odprowadzane z Twojej pensji, a ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka działa adekwatnie od razu, nie ma mowy tutaj o okresie karencji. Dzięki temu od razu po urodzeniu nabywa ono prawo do publicznej opieki lekarskiej i specjalistycznej, hospitalizacji, rehabilitacji, a także leczenia stomatologicznego.

Pamiętaj też, iż po narodzeniu dziecka i zarejestrowaniu go w urzędzie stanu cywilnego, nie otrzymuje on automatycznie ubezpieczenia zdrowotnego.

Co powinien zawierać wniosek o ubezpieczenie dziecka u pracodawcy?

Jeśli pracodawca ma gotowe podanie o ubezpieczenie dziecka w pracy, skorzystaj z niego. Uzupełnij prawidłowo wszystkie dane dziecka i podpisz się własnoręcznie. Przy okazji możesz zgłosić do ubezpieczenia również małżonka lub wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. Zakład pracy, na podstawie podanych informacji, wypełnia formularz ZCNA i składa go w ZUS-ie.

Wniosek o ubezpieczenie dziecka u pracodawcy możesz też napisać samodzielnie. Uwzględnij w nim następujące dane:

  • imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL płatnika (pracownika),
  • imię i nazwisko dziecka,
  • data urodzenia i PESEL dziecka,
  • miejsce zamieszkania,
  • stopień pokrewieństwa – syn/córka,
  • informacja, czy dziecko pozostaje z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • informacja o ewentualnym stopniu niepełnosprawności dziecka,
  • własnoręczny podpis z datą.

Prawidłowo złożony wniosek upoważnia dziecko do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej refundowanej przez NFZ.

Ubezpieczenie dziecka w urzędzie pracy – wniosek

Jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym, to masz prawo do ubezpieczenia dziecka w urzędzie pracy. Wniosek powinien być dostępny na stronie internetowej lub stacjonarnie. Składasz go do Powiatowego Urzędu Pracy względem Twojego miejsca zamieszkania. W zgłoszeniu muszą znaleźć się takie same informacje, które wymienialiśmy wcześniej, czyli dane rodzica oraz dziecka. Do tego trzeba dołączyć skrócony akt urodzenia. Pamiętaj też, iż jeżeli Twoja sytuacja rodzinna się zmieni, np. podejmiesz pracę na etacie albo drugi z rodziców ubezpieczy dziecko, to musisz to zgłosić.

Samodzielne złożenie wniosku w ZUS-ie

Jeśli prowadzisz własną firmę albo z innych powodów musisz zgłosić wniosek o ubezpieczenie dziecka w ZUS-ie to konieczne będzie wypełnienie formularza ZCNA. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest uzupełnienie formalności w Programie Płatnik. Wniosek podpiszesz podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Drugą opcją jest aplikacja ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Jeśli masz założone tam konto, to gwałtownie i bezpiecznie wypełnisz wniosek. Formularz ZUS ZCNA jest również dostępny w każdej placówce stacjonarnie. Weź ze sobą dowód tożsamości i złóż wniosek osobiście. Możesz również wysłać go pocztą.

Dodatkowe ubezpieczenia dla dziecka – czy warto je mieć?

Korzystanie ze świadczeń dostępnych w ramach publicznej służby zdrowia to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo, a choćby życie dziecka. Rodzice często korzystają też z dodatkowej ochrony. Mowa tu o ubezpieczeniu dziecka w żłobku czy też przyjrzeniu się bliżej ofertom takim jak NNW przedszkolne. Dlaczego warto je mieć?

Dodatkowe wsparcie finansowe jest szczególnie istotne, jeżeli dojdzie do poważnego urazu kolana, złamania ręki czy wstrząśnienia mózgu. Oprócz opieki zdrowotnej, trzeba jeszcze doliczyć koszty za rehabilitację, materiały opatrunkowe, sprzęt. Ubezpieczenie zdrowotne z NFZ może okazać się w takich sytuacjach niewystarczające. Każde dodatkowe pieniądze mogą się przydać, aby szybciej lub skuteczniej przywrócić dziecku sprawność. Odszkodowanie otrzymane z tytułu NNW możesz też wykorzystać na konsultacje lub badania w prywatnych placówkach medycznych, a niektóre z polis urozmaicone są o pomoc psychologiczną, a także wizyty domowe pielęgniarki lub lekarza.

Gdzie ubezpieczyć dziecko?

Placówki oświatowe mają podpisane umowy z wybranym towarzystwem, dlatego proponują rodzicom gotowe polisy. O zakresie ochrony, sumie ubezpieczenia i szczegółach takiej oferty, opiekun powinien dowiedzieć się od nauczyciela lub dyrektora. Często są one ograniczone do minimum i gwarantują podstawową ochronę finansową od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jako rodzic nie masz obowiązku zakupu polisy w przedszkolu czy żłobku.

Warto samodzielnie porównać oferty na rynku, aby dopasować ochronę do swoich potrzeb. Indywidualne ubezpieczenie dla ucznia i przedszkolaka często ma szeroki zakres ochrony dziecka zarówno podczas zajęć, jak i poza placówką oświatową. Do tego oprócz następstw nieszczęśliwych wypadków możesz liczyć na dodatkową ochronę, np. w razie poważnego zachorowania, pogryzienia przez psa czy też konieczności zakupu aparatu słuchowego lub soczewek korekcyjnych. Porównaj oferty proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe na rynku, aby zapewnić wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym, kompleksową opiekę dla Twojego dziecka.

Idź do oryginalnego materiału