Co robić, gdy dziecko gryzie? Przede wszystkim nie słuchaj tej rady

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dziecku, w którym buzują silne emocje, czasem zdarza się kogoś ugruźć. Fot. Mohamed Abdelghaffar/Pexels


To się zdarza wielu małym dzieciom. Dwu-, trzy-, a choćby czterolatki, czasem gryzą – kolegów w przedszkolu, swoje rodzeństwo, rodziców. Co w takim wypadku powinniśmy robić? Jak reagować? Najważniejsze wydaje się zrozumienie, dlaczego w ogóle tak się dzieje.


Wiele z nas, mam kilkulatków, na pewnym etapie rozwoju dziecka, tego doświadcza. Pewnego dnia słyszymy od opiekunki w przedszkolu: "Przykro mi to mówić, ale Jaś ugryzł dziś kolegę", "Powinna pani wiedzieć, iż Małgosia czasem gryzie inne dzieci". Albo doświadczamy tego we własnym domu, gdy jedno z naszych dzieci zostawia ślad równych mleczaków na ramieniu drugiego lub gdy na własnej dłoni czujemy, jak bardzo to boli.

Jedne dzieci gryzą częściej i mocniej, inne tylko sporadycznie i szybciej im to mija. Jednak zawsze gryzienie jest powodem do niepokoju dla rodziców. Zastanawiamy się – dlaczego dzieci to robią. No bo przecież muszą mieć powód. Domyślamy się, iż tu chodzi o jakieś emocje, którym dziecko potrafi dać ujść jedynie w ten sposób.

Emocje wyrażone ciałem


Gryzienie może być więc emocjonalną reakcją na coś, co się wydarzyło lub próbą zwrócenia na siebie uwagi. Zauważmy, iż frustracja, złość i strach to silne emocje, a maluchom brakuje umiejętności językowych, aby przekazać, jak się czują. jeżeli nie mogą wystarczająco gwałtownie znaleźć potrzebnych słów lub nie mogą powiedzieć, jak się czują, mogą ugryźć, a to oznacza: "Zwróć na mnie uwagę!" lub "Nie podoba mi się to!".

Zrozumieć, dlaczego maluch gryzie, to jedno. Jednak co robić, by tego nie robił? To już większa sztuka! o ile jesteśmy rodzicami gryzących dzieci, jedna z najgorszych rad, jaką możemy w tym momencie usłyszeć, to: "Poczekaj, przejdzie mu" (pomimo tego, iż to prawda).

Gryzienia nie można tolerować. Jest krzywdzące dla gryzionych, ale i dla gryzącego. Ma on jakiś problem, z którym trzeba mu pomóc się uporać. Jak reagować w tej sytuacji, wyjaśnia "mama.belfer" na TikToku, czyli pedagog, Agnieszka Semeniuk.

Co możemy robić, by dziecko nie gryzło?


Trzeba zaobserwować, w jakich sytuacjach dziecko gryzie. Czy wtedy, kiedy jest zdenerwowane, podekscytowane, a może przebodźcowane i zmęczone? Gdy to rozpoznamy, możemy próbować wyprzedzać niepożądaną reakcję malucha. – Gdy widzimy, iż dziecko jest w irytacji, widać już w nim jakieś napięcie, można np. zaproponować zabawy związane z przytulaniem, masowaniem, dociskaniem, gryzieniem gumowych zabawek – mówi ekspertka. Pomocne w rozładowaniu napięcia mogą być zabawy różnego rodzaju masami plastycznymi, gniotkami, gryzakami logopedycznymi.

A co robić, kiedy już to się stało?


A gdy nie zdążymy i dziecko już kogoś ugryzie? Zawsze trzeba stanowczo zareagować. Powiedzieć: "Stop, tak nie wolno". "Można gryźć jabłko albo gumową zabawkę, ale nie drugą osobę". "To boli, nie można tak robić". Oczywiście, jeżeli dziecko jest już w intensywnych emocjach, takie komunikaty mogą od razu nie zadziałać i wtedy trzeba po prostu zabrać dziecko w bezpieczne miejsce, by nikomu nie zrobiło krzywdy. Co istotne, dziecku, które często gryzie, warto zrobić diagnozę integracji sensorycznej, bo zaburzenia na tym polu właśnie w ten sposób mogą się przejawiać.

Idź do oryginalnego materiału