Czy dziecko może samo pójść do kościoła ze święconką? To zależy

wiadomosci.gazeta.pl 23 godzin temu
Wielkanoc 2025 coraz bliżej, a w Wielką Sobotę będziemy święcić koszyczki. Niektórzy rodzice zadają sobie pytanie, czy dziecko może samo pójść do kościoła ze święconką. Owszem może, jednak jest pewien warunek.
Wielkanoc 2025 zbliża się wielkimi krokami, a jedną z najważniejszych tradycji jest święcenie pokarmów w kościele. Koszyczki wielkanocne święcimy w Wielką Sobotę, która w tym roku wypada 19 kwietnia. Wielu rodziców zastanawia się, czy tego dnia dziecko może samo pójść do kościoła.


REKLAMA


Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?


Wielkanoc 2025. Czy dziecko może samo pójść do kościoła ze święconką?
Bardzo często rodzice przygotowują w domu potrawy na Wielkanoc i trudno znaleźć chwilę wolnego czasu w pójście do kościoła ze święconką. Wiele osób zastanawia się, czy dziecko może samo wybrać się z koszyczkiem. najważniejszy jest tutaj wiek. Zgodnie z artykułem 43. ustawy Prawo o ruchu drogowym dzieci poniżej 7. roku życia mogą poruszać się po drogach publicznych wyłącznie pod opieką starszych osób (w wieku co najmniej 10 lat). Przepisy mówią więc jasno - dziecko może samo pójść do kościoła po przekroczeniu wieku 7 lat. Jednocześnie należy podkreślić, iż to ograniczenie nie obowiązuje w strefach zamieszkania i drogach dla pieszych.


Dziecko idzie samo do kościoła? Rodzice muszą uważać na mandat
Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, iż nie wszystkie dzieci, które ukończyły 7, 9 czy choćby 13 lat będą gotowe, żeby samemu iść do kościoła. Powinno brać się pod uwagę dojrzałość dziecka, świadomość ewentualnych zagrożeń na drodze oraz podstawową znajomość zasad ruchu drogowego. Przed puszczeniem dziecka do kościoła trzeba się upewnić, iż rozumie niebezpieczeństwa i zna zasady panujące na drodze. Należy pamiętać o artykule 106. Kodeksu Wykroczeń, który wskazuje: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".


Trzeba być świadomym, iż przekroczenie prawa w tej kwestii może skutkować mandatem w wysokości od 20 złotych do choćby 5 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko, ponieważ w skrajnych przypadkach rodzice mogą zostać częściowo pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Idź do oryginalnego materiału