Czy to już? Spokojnie, zanim ruszysz do szpitala, sprawdź listę pierwszych objawów porodu

mamadu.pl 2 lat temu
Jesteś już w 9. miesiącu ciąży i boisz się, iż nie dojedziesz do szpitala na czas albo nie rozpoznasz pierwszych objawów zbliżającego się porodu. W głowie kołaczą się sceny z filmów, jak ciężarne rodzą w taksówce lub na ulicy i zaczynasz powoli wpadać w panikę. Weź dwa wdechy i spójrz poniżej - wyjaśniamy, jakie są pierwsze objawy porodu, co powinnaś zauważyć kilka dni przed porodem i jakie są nietypowe oznaki, iż czas jechać do szpitala.



Objawy porodu u każdej kobiety mogą być nieco inne - choćby ta sama kobieta w dwóch ciążach może mieć inne pierwsze objawy porodu.

Objawem porodu, który można zaobserwować już w ostatnich dniach przed porodem, jest przede wszystkim odejście czopa śluzowego oraz częstsze skurcze przepowiadające.

Najczęstszymi objawami porodu, które przyszłe mamy zauważają jako pierwsze, są skurcze porodowe oraz odejście wód płodowych.


Objawy porodu


Objawy porodu nie zawsze są typowe i to przeraża przyszłe mamy. Przejmują się, iż nie wiedzą, czego się spodziewać i martwią się, czy na pewno rozpoznają, iż poród się zaczął. Nie martw się, tak reaguje większość przyszłych mam. Zapewniamy, nie przeoczysz momentu rozpoczęcia porodu.



Czasem już choćby w ostatnich dniach przed porodem można zaobserwować objawy zbliżającego się porodu. Twój organizm da ci znać, iż to moment, w którym powinnaś krzyknąć "To już! Rodzę". Jednak, żeby oszczędzić sobie stresu, poniżej znajdziesz dokładnie opisane pierwsze objawy porodu, na które należy zwrócić szczególną uwagę.



Należy pamiętać, iż objawy zbliżającego się porodu w każdej ciąży mogą wyglądać inaczej. choćby ta sama kobieta w dwóch ciążach może mieć inne pierwsze oznaki porodu. Ważne jest, by zachować zimną krew i gdy zauważysz skurcze, których nie da się pomylić z niczym innym lub odejdą ci wody płodowe, to znak, iż trzeba spakować walizkę do samochodu i ruszyć w stronę porodówki.

Pierwsze objawy porodu: ból niezależnie od pozycji


Akcja porodowa nie wygląda tak, jak na filmach. Potrafi trwać do kilkunastu godzin, a nie minut. Ale przede wszystkim zwykle rozwija się powoli. Możesz odczuwać skurcze macicy - to ból w dole brzucha, które przypominają skurcze jak podczas miesiączki.



Skurcze, które są oznaką porodu, promieniują jednak na cały brzuch i kręgosłup, zwłaszcza w jego dolnym odcinku. Co istotne i wskazujące na rozpoczęcie porodu to to, iż nie jesteś w stanie pozbyć się tego bólu, zmieniając pozycję lub chodząc.

Skurcze to jedna z typowych oznak porodu


Powinnaś zwrócić uwagę na regularność skurczów. Najlepiej zapisywać sobie na kartce dokładne godziny, w których poczułaś kurcz i przerwy, jakie między nimi występują. Możesz ściągnąć na telefon specjalną aplikację, która monitoruje skurcze i sama daje znać przyszłej mamie, czy mamy do czynienia ze skurczami porodowymi.



To bardzo ułatwi ci liczenie i określenie, w jakiej fazie porodu jesteś. Skurcze będą się robić z czasem coraz bardziej bolesne i częstsze. jeżeli realizowane są ok. pół minuty, a odstępy między nimi się skracają, to oznacza, iż powinnaś zgłosić się do szpitala, bo objawy porodu są już jednoznaczne - niedługo twoje dziecko będzie na świecie.

Test wanny: tak sprawdzisz, czy skurcze to objaw porodu


Możesz wykonać popularny test w wannie, który pomaga zweryfikować najpopularniejszy objaw porodu, czyli skurcze. Polega on na tym, iż bierzesz kąpiel w ciepłej wodzie, ale nie gorącej (bo możesz stracić przytomność). Ciepło powinno zadziałać rozkurczająco. jeżeli tak się nie stanie i skurcze przez cały czas będą regularne, to oznaka porodu, który już się rozpoczął.

Ostatnie dni przed porodem: odejście czopa śluzowego


Czop śluzowy może odejść kilka godzin przed porodem, ale może być też tak, iż do jego odejścia dojdzie kilka dni przed porodem. Odejście czopa śluzowego to kolejny objaw porodu, na który powinnaś zwrócić uwagę - to bardzo gęsty śluz zabarwiony delikatnymi smużkami krwi.



Zanim go dostrzeżesz, możesz mieć lekkie plamienie, krwawienie lub upławy. Są one być objawem tego, iż czop śluzowy odchodzi i zaczynasz rodzić. jeżeli jednak widzisz na bieliźnie sporą ilość krwi, to nie zwlekaj i natychmiast zgłoś się na porodówkę, może to oznaczać, iż z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.

Wody płodowe - częsta oznaka porodu


U niektórych kobiet pierwszym objawem porodu jest odejście wód płodowych. Czasem to wygląda bardzo spektakularnie, kojarzy się z filmowymi scenami. Jednak nie zawsze pierwszym objawem porodu jest odejście wód, więc nie sugeruj się tym, iż u ciebie jeszcze nie odeszły. Czasami worek owodniowy nie pęka i lekarze muszą go przeciąć w trakcie porodu.



Może być też tak, iż worek owodniowy tylko delikatnie pęknie i wody płodowe będą się powoli sączyć. jeżeli zauważysz u siebie mokrą bieliznę i wiesz, iż nie jest to nietrzymanie moczu (zapach wód płodowych różni się od zapachu moczu), warto udać się na izbę przyjęć, bo lekarz skontrolował sytuację. Może być tak, iż w międzyczasie rozwiną się skurcze, ale jeżeli nie, być może potrzebne będzie przekłucie worka owodniowego.

Fałszywe objawy porodu


Nie wszystkie skurcze oznaczają rozpoczęcie porodu. Czasami mamy do czynienia ze skurczami przepowiadającymi, które są łagodniejsze.



Przyszłe mamy martwią się czasem, iż pomylą je z adekwatnymi skurczami, ale według kobiet, które już rodziły, te dwa rodzaje skurczów nie są do siebie podobne. Skurcze porodowe są tak specyficzne, iż nie da się ich pomylić z niczym innym. zwykle skurcze przepowiadające znikają po kilku godzinach, np. po kąpieli, o której była mowa wyżej.



Charakterystyczne jest dla nich stałość bólu, nieregularne występowanie, zmniejszanie bólu wraz ze zmianą pozycji. Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą też upławy i krwawienia. Po teście wanny lub lekach rozkurczowych, takich jak nospa, zwykle ustępują.

Nietypowe objawy porodu - co powinno zaniepokoić?


Jeśli nie jesteś pewna, czy to już poród lub martwisz się o dziecko, bo np. nie czujesz jego ruchów - nie wahaj się i jedź do szpitala. Tam wykonają ci KTG i badanie ginekologiczne, a jeżeli wszystko będzie w porządku, to wypiszą cię do domu. Pamiętaj, są jednak sytuacje, które wymagają natychmiastowej konsultacji z ginekologiem.



Jeśli jesteś jeszcze przed 36. tygodniem ciąży, ale masz oznaki porodu, których nie da się z niczym pomylić, może to być poród przedwczesny. jeżeli odeszły ci wody płodowe zabarwione na zielono lub normalne, ale nie zaobserwowałaś żadnych dodatkowych objawów np. skurczów - powinnaś jak najszybciej zgłosić się na szpitalną izbę przyjęć. Może cię zainteresować także: "Butter birth" to ideał narodzin, który zachwycił położne. Oto jak się do niego przygotować

Idź do oryginalnego materiału