"Dla ciebie to tylko jeden kieliszek". Ta reklama naprawdę przestraszyła ciężarne

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Dla ciebie to tylko jeden kieliszek... screen YouTube


Nadal wiele kobiet uważa, iż alkohol w niewielkiej ilości nie zaszkodzi dziecku. Tymczasem lampka wina czy małe piwo mogą mieć olbrzymi wpływ na nienarodzone dziecko. By uświadomić przyszłym mamom, jak poważy to problem, prowadzonych jest szereg kampanii społecznych. Niektóre z nich mocno szokują, by nakłonić kobiety w ciąży do abstynencji. Okazuje się, iż to naprawdę działa.


Badania sugerują, iż spożywanie alkoholu w ciąży, choćby w niewielkich ilościach, może mieć olbrzymi wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka.

Im więcej alkoholu i im częściej pije przyszła matka, tym większe jest ryzyko FAS. Jednak nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu w czasie ciąży.

Mocna kampania przekonała ciężarne, by w zrezygnowały z picia alkoholu.


Dziecku też byś nalała lampkę wina?


"Jeden drink dla ciebie to jeden drink dla dziecka" - w ten sposób twórcy kampanii "One drink" postanowili uświadomić kobietom, iż to nie jest tak, iż do dziecka trafia mniej alkoholu. jeżeli kobieta pije w czasie ciąży, poziom alkoholu we krwi matki i płodu jest podobny. Film i plakaty reklamowe obrazują to bardzo dosłownie:



I nie jest to przesadzony obraz. Organizm matki nie rozkłada alkoholu przed jego przejściem przez łożysko. Łożysko także nie zmniejsza jego ilości procentowej we krwi. To właśnie dlatego ​​matka, pijąc, przekazuje nienarodzonemu dziecku podobne stężenie alkoholu. Ponieważ wątroba nienarodzonego dziecka nie jest w pełni ukształtowana, nie może przetwarzać alkoholu, a to może prowadzić do poważnych szkód w jego organizmie.


Spożywanie alkoholu w ciąży może powodować szereg upośledzeń fizycznych, umysłowych i behawioralnych, znanych jako zaburzenia ze spektrum płodowego alkoholu (FASD). Alkohol może również powodować poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród i niską masę urodzeniową.

To działa!


Kampania "One drink" miała uświadomić, jak niebezpieczne jest picie alkoholu w ciąży. Przekazy emitowano w telewizji i radiu, a także pojawiły się billboardy. Reklamy były niezwykle proste, ale na tyle szokujące, iż przyniosły wymierne efekty.

Po obejrzeniu kampanii większość respondentek stwierdziła, iż ​​obawia się picia alkoholu w czasie ciąży (85 proc.) i iż znacznie rzadziej spożywałyby alkohol w czasie ciąży (83 proc.). Co ważne, badania wykazały, iż jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, iż ​​w wyniku kampanii zdecydowała się w ogóle nie pić alkoholu w ciąży.

Poważny problem


Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, globalnie 9,8 proc. kobiet pije alkohol, będąc w ciąży. Gdy analizujemy statystyki dotyczące tylko państw Unii Europejskiej, dane są jeszcze bardziej zatrważające. Ponad 25 proc. Europejek pije alkohol w czasie ciąży. Narodowe Centrum Żywienia informuje, iż w Polsce według różnych danych alkohol spożywa 17-38 proc. kobiet ciężarnych, większość sporadycznie. Globalny poziom spożycia napojów alkoholowych wśród kobiet pozwala oszacować, iż średnio na świecie na każde 10 000 narodzonych dzieci 15 będzie miało pełnoobjawowy FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Statystyki przerażają i pokazują, jak bardzo potrzebna jest edukacja kobiet w tym temacie.


Mimo iż od lat wiadomo, iż w ciąży pić alkoholu nie wolno, wiele kobiet przez cały czas uważa, iż "niewielka ilość nie zaszkodzi dziecku". Niestety takich informacji nie brakuje w sieci, takie teorie snuli lekarze "starszej daty" czy nasze babcie. I o zgrozo! W niektórych starych poradnikach dla rodziców znaleźć można przeliczniki alkoholu dla ciężarnych. Ale i takie "babole" trafiają się w nowych wydaniach, na szczęście wydawnictwa gwałtownie reagują i wycofują takie publikacje.

By przekonać panie, iż ciąża to nie czas na alkohol, powstaje szereg kampanii społecznych. Coraz bardziej szokują, by w mocnym przekazie zobrazować, jak wielką krzywdę na całe życie może wyrządzić dziecku pijąca matka.

Idź do oryginalnego materiału