Dłuższy urlop macierzyński w 2025 roku – co obejmują zmiany?

dziecisawazne.pl 5 dni temu

Na czym polega wydłużenie urlopu macierzyńskiego planowane na 2025 rok?

Dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze od 8 do 15 tygodni będzie płatny w wysokości 100% podstawy zasiłku. Przysługiwanie świadczenia będzie uzależnione od masy urodzeniowej niemowlęcia lub czasu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym dziecko przyszło na świat.

  • Do 15 tygodni może trwać urlop dla rodziców dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży lub z wagą urodzeniową mniejszą niż 1000 g. Dokładna długość urlopu będzie zależeć od okresu hospitalizacji i ustalana będzie w stosunku 1:1 – czyli tydzień urlopu za tydzień pobytu w szpitalu.
  • O dodatkowy urlop macierzyński wynoszący do 8 tygodni będą mogli wnioskować rodzice dzieci urodzonych między 26 a 36 tygodniem ciąży, z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Zasada ustalania długości świadczenia jest taka sama.
  • Wydłużony choćby o 8 tygodni urlop macierzyński będzie należeć się również rodzicom dzieci, które przyszły na świat po 37 tygodniu ciąży, ale wymagają hospitalizacji po narodzinach. Warunkiem kwalifikującym do przyznania świadczenia jest pobyt dziecka w szpitalu wynoszący przynajmniej 2 kolejne dni pomiędzy 2 a 28 dniem od daty porodu.

Dodatkowy urlop macierzyński od 2025 roku – kto może o niego zawnioskować?

O dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków będą mogli ubiegać się matka i ojciec dziecka. Wniosek będą mogli złożyć także opiekunowie prawni oraz rodzice adopcyjni lub zastępczy. Procedura obejmuje złożenie wniosku oraz zaświadczenia lekarskiego do pracodawcy. Dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • masę urodzeniową dziecka,
  • tydzień ciąży, w której dziecko przyszło na świat,
  • okres hospitalizacji.

Ustawa wprowadzająca urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków czeka na podpis prezydenta. Akt prawny wejdzie w życie po 3 miesiącach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Urlop macierzyński i ojcowski w Polsce – obecny stan prawny

Jak długo trwa urlop macierzyński w Polsce? Według obecnego stanu prawnego okres ten wynosi 20 lub 31 tygodni. To, ile dni trwa urlop macierzyński, jest uzależnione od liczby urodzonych dzieci. Kobietom, których ciąża zakończyła się porodem jednego dziecka, przysługuje urlop 20-tygodniowy, natomiast jeżeli na świat przychodzą bliźnięta, okres ten wydłuża się do 31 tygodni.

Należy dodać, iż świadczenie to przysługuje rodzicom pracującym na podstawie umowy o pracę oraz prowadzącym działalność gospodarczą lub pracującym na podstawie umowy-zlecenia, ale wyłącznie pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe do ZUS-u. Więcej informacji na temat urlopu macierzyńskiego można znaleźć w artykule na portalu Firmove.pl.

Poza świadczeniem dla matek polskie prawo przewiduje również urlop ojcowski. Wynosi on 2 tygodnie, które mogą być wykorzystane do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

W Polsce funkcjonuje także urlop rodzicielski, przeznaczony dla obu rodziców, którego maksymalny wymiar wynosi 41 tygodni z zastrzeżonym sposobem podziału okresu zwolnienia z pracy. Jeden z rodziców może wykorzystać do 32 tygodni urlopu, a drugi nie mniej niż 9 tygodni. Ile realizowane są urlop macierzyński i rodzicielski łącznie? jeżeli kobieta zdecyduje się na wykorzystanie maksymalnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, może pozostać w domu przez 52 lub 62 tygodnie (w zależności od liczby urodzonych dzieci).

Idź do oryginalnego materiału