Dni wolne od szkoły. W listopadzie aż dwa długie weekendy. Uczniowie zacierają ręce

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Dni wolne od szkoły to nie tylko wakacje i ferie zimowe. Okazji do odpoczynku w tym roku szkolnym będzie całkiem sporo, z czego oczywiście cieszą się uczniowie. Przed nimi w listopadzie dwa długie weekendy, a potem pozostanie już odliczanie do wyjątkowo długiej przerwy świątecznej i ferii.
Wszelkie święta, zarówno te państwowe, jak i kościelne, czy chociażby lokalne (jak np. święto szkoły) to miły przerywnik od nauki, który prawdopodobnie cieszy nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Okazuje się, iż wśród szkolnej społeczności takich dni bez zajęć edukacyjnych będzie całkiem sporo. Jedną z nich jest z pewnością Dzień Edukacji Narodowej (potocznie nazywany Dniem Nauczyciela) – wypada w październiku i w ramach decyzji dyrektora może być to dzień bez zajęć szkolnych (tzw. dni dyrektorskie). Jednak to niejedyne wolne, na jakie mogą liczyć uczniowie.

REKLAMA







Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu



Długie weekendy – czas na naładowanie baterii i odpoczynek od szkoły
Do 30 września dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia.
Najczęściej szkoły decydują, aby wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji, ale też dniem bez zajęć edukacyjnych może być np. 14 października (poniedziałek). Wypada wtedy Dzień Edukacji Narodowej, co dla wielu uczniów może oznaczać dodatkowy dzień wolny i przedłużenie weekendu.
Jednak jeżeli chodzi o dni ustawowo wolne, to całkiem sporo będzie ich w listopadzie. Tu mowa oczywiście o dwóch ważnych świętach. dzień wolny wypadnie 1 listopada (Wszystkich Świętych - piątek). 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), wypada w poniedziałek. W praktyce oznacza to przedłużony weekend i możliwość dłuższego świętowania, ale też i odpoczynku oraz regeneracji.


Uczniowie czekają na "grudniówkę" i ferie zimowe
Przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 1 stycznia 2025. Jednak tak naprawdę tegoroczna "grudniówka" zacznie się już w piątek po południu 20 grudnia. Uczniowie będą mieli wolne aż do Nowego Roku, a do szkół wrócą dopiero w czwartek 2 stycznia 2025 roku – jednak nie na długo, albo może wcale, bo niektóre szkoły jednak prawdopodobnie skorzystają z dni dyrektorskich.



jeżeli tak będzie, to uczniowie wrócą do szkoły dopiero 7 stycznia 2025 r. To oznacza, iż będą mieli ponad dwa tygodnie wolnego od zajęć lekcyjnych. Oczywiście na kolejne wolne nie będą musieli długo czekać, bo zaraz rozpoczną się ferie zimowe.
Terminy ferii zimowych przedstawiają się następująco:

20 stycznia-2 lutego 2025 - województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
27 stycznia-9 lutego 2025 - województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie
3–16 lutego 2025 - województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
17 lutego-2 marca 2025 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
Potem pozostanie już tylko odliczać do Wielkanocy, majówki i oczywiście wakacji.
Idź do oryginalnego materiału