Dopajać w upały czy nie? Specjaliści nie mają wątpliwości: karmiąc piersią, postępuj wg wytycznych

mamadu.pl 1 rok temu
W czasie upałów wszyscy przypominają, iż musimy się dodatkowo nawadniać i zwiększyć ilość wody, który każdy z nas spożywa. W przypadku niemowląt nie jest to takie oczywiste. Wiele mam, które karmią piersią, zastanawia się np. czy powinny dodatkowo podawać wodę dzieciom, które dostają mleko z ich piersi.


W czasie upałów dorosły człowiek powinien spożywać ok. 1-2 litrów wody, by odpowiednio nawodnić swój organizm i nie doprowadzić do odwodnienia.

Kobiety, które karmią niemowlaki piersią zastanawiają się, czy powinny dzieciom dodatkowo w upały podawać także wodę.

W przypadku 1. półrocza życia dziecka, maluchy nie muszą dodatkowo otrzymywać wody, jeżeli jedzą mleko z piersi lub mieszankę. W przypadku dzieci karmionych piersią, w upały należy im po prostu częściej podawać pierś.


Ile powinien pić niemowlak?


Zapotrzebowanie niemowląt i małych dzieci na wodę w stosunku do masy ciała jest według zasad żywienia zdrowych niemowląt 4-krotnie wyższe niż wytyczne, które dotyczą dorosłych kobiet i mężczyzn. W związku z tym, iż małe dzieci muszą więcej pić, szybciej też mogą się odwodnić podczas upałów. Zdrowy niemowlak, który karmiony jest piersią, powinien codziennie pić do 1 litra wody po ukończeniu 6. miesiąca życia.

W przypadku dorosłych spożycie wody podczas wysokich temperatur powinno zwiększyć się o ok. 1-2 litry wody. W przypadku dzieci nie ma takich wytycznych, jednak warto tej wody maluchom podawać dużo więcej niż normalnie. Ważne, aby była to niskozmineralizowana woda, bo ta nie zawiera dodatkowych składników mineralnych, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla niemowląt (oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią).

Czy dopajać niemowlaka karmionego piersią?


Podczas upałów nawadnianie dziecka jest szczególnie ważne – dzieci dużo szybciej niż dorośli tracą wodę z organizmu, dlatego dziecku w upały trzeba dawać pić chłodną wodę – często i małymi łyczkami. Dziecko, które jest karmione piersią, w 1. półroczu życia nie musi dostawać dodatkowej wody, choćby podczas upałów.

Wystarczy, iż częściej będzie piło mleko z piersi. W przypadku dzieci, które skończyły 6. miesiąc życia i mają też rozszerzaną dietę, zapotrzebowanie na wodę to wspomniane już 800-1000 ml (czyli 1 litr). W związku z upałem tę ilość powinno się zwiększyć. Nie ma jednak jasnych wytycznych, o ile więcej powinno się podawać małym dzieciom wody podczas upałów. Róbmy to najlepiej za każdym razem, gdy dziecko sygnalizuje, iż chce mu się pić.

Dopajanie dzieci karmionych mieszanką


Niemowlętom, które nie są karmione naturalnie, należy podawać produkty zastępujące mleko kobiece, to zasada, która obowiązuje przez cały 1. rok życia dziecka. Do ukończenia przez malucha roczku, jeżeli dziecko od narodzin karmione jest mlekiem modyfikowanym, należy w 2. półroczu życia dodatkowo podawać mu wodę.

Wcześniej mleko modyfikowane zastępuje w całości zapotrzebowanie zdrowego niemowlaka na wodę. W drugim półroczu życia zapotrzebowanie na wodę wynosi około 800-1000 ml na dobę i obejmuje wodę w napojach, tę podawaną oddzielnie (najlepiej niskozmineralizowaną) oraz wodę obecną w posiłkach.

Idź do oryginalnego materiału