"Dzieci będą modlić się o pokój na świecie". Ten szkolny trend oburzył rodziców

mamadu.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Szkolne msze i modlitwy odbywają się w czasie lekcji. fot. rawpixel/123rf.com


Informacje z ostatnich dni dotyczące konfliktu w Izraelu doprowadziły do tego, iż społeczność kościelna modli się o pokój na świecie. Publiczne szkoły i przedszkola powinny być placówkami neutralnymi religijnie i nie wymagać od uczniów obecności np. na różańcu z tego powodu. Dyrekcja w szkole córki naszej czytelniczki uważa jednak inaczej.


Szkoła neutralna religijnie


"Moja córka chodzi do 5. klasy szkoły podstawowej i w tym tygodniu pierwszy raz w tej placówce doszło do sytuacji, która wyprowadziła mnie z równowagi. To duża publiczna szkoła w mieście powiatowym, otwarta na różnorodność, tolerancyjna i z założeniem neutralności religijnej. Tak myślałam dotychczas" – zaczyna swój list nasza czytelniczka, mama uczennicy.

"Kiedy w 2. klasie podstawówki wypisałam córkę z lekcji religii, nikt choćby nie dociekał dlaczego. Nie namawiano ani jej, ani mnie, aby została – odbyło się to z poszanowaniem mojej decyzji i córka nie odczuła, kiedy inne dzieci w 3. klasie szły do Pierwszej Komunii Świętej.

Zawsze miałam poczucie, iż szkoła nie narzuca religii uczniom – msze na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego nigdy nie były obowiązkowe, podobnie z kościelnymi uroczystościami, które szkoła obchodziła. Wyjątek stanowiły jasełka i zabawy wielkanocne dla uczniów, ale wydaje mi się, iż akurat te dwa święta obchodzi też dużo osób, które są niewierzące".

Modlitwa o pokój na świecie


Kobieta opowiada, iż w ostatnim czasie nieco się zmieniło: "Teraz jednak doszło do pewnej sytuacji, która wydaje mi się nie na miejscu. Na Librusa i media społecznościowe szkoły wrzucono informację, iż w tym i przyszłym tygodniu będą dla całej szkoły nabożeństwa różańcowe. Takie informacje pojawiają się każdego roku w październiku, kiedy odbywa się różaniec, ale zwykle dotyczyło to różańca, który odbywał się w kościele, późnym popołudniem po lekcjach.

Teraz dostaliśmy informację, iż 'ze względu na ostatnie wydarzenia', uczniowie będą modlili się o pokój na świecie. Różaniec ma się odbyć dwukrotnie w ciągu bliższych 2 tygodni – o 10.30 na sali gimnastycznej dla wszystkich uczniów z klas 4-8. Młodsze dzieci mają jak dotychczas różaniec popołudniami w ramach przygotowań do komunii.

Wydaje mi się, iż to niepojęte, żeby w publicznej placówce w czasie trwania normalnych lekcji był obowiązek uczestniczenia w jakichś modlitwach. Różaniec będzie trwał jedną godzinę lekcyjną, która oczywiście przepada uczniom i później będą zmuszeni gonić z materiałem".

Nie wyjaśniają, każą się modlić


"Dodatkowo razi mnie modlenie się o pokój na świecie, teraz kiedy znowu głośno jest o atakach w Strefie Gazy, a przecież konflikty w Izraelu realizowane są już od dawna i nikogo wcześniej nie interesowały. Nikt nie starał się zapoznać dzieci z informacjami na ten temat, tak samo jak nie rozmawiano z nimi po wybuchu wojny w Ukrainie. Wkurza mnie, iż modlitwy w czasie lekcji są obowiązkowe, ale jeszcze bardziej denerwuje mnie ten brak rozmawiania tylko uciekanie w gorliwą modlitwę.

Co te dzieci mają zrozumieć z tej całej sytuacji? Po co mają się modlić o pokój na świecie, skoro choćby nie rozumieją, co to za konflikt? Mojej córce powiedziałam, iż w czasie różańca powinna pójść na świetlicę – oczywiście wcześniej uzgodniłam to z jej wychowawczynią, która mnie poparła. Wiem jednak, iż wielu rodziców w ogóle nie podejmie żadnego działania, mimo iż ich dzieci na religię nie chodzą i będą sterczały przez godzinę na różańcu, tracąc czas i nie rozumiejąc sytuacji" – kończy list mama dziewczynki.

Idź do oryginalnego materiału