Dziecięca zazdrość – czy masz się czym niepokoić?

51015kids.eu 1 rok temu

Co jako rodzic musisz wiedzieć o dziecięcej zazdrości? Co robić i jak reagować, gdy u Twojego starszego maluszka pojawi się zazdrość o nowego członka rodziny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

W tym artykule dowiesz się:

  1. Skąd bierze się dziecięca zazdrość?
  2. Czy można zapobiec dziecięcej zazdrości?
  3. Jak reagować, gdy do zazdrości już dojdzie?

Skąd bierze się dziecięca zazdrość?

Pojawienie się rodzeństwa to dla dziecka duża zmiana. Nagle do jego świata przychodzi ktoś nowy, kto dostaje bardzo dużo uwagi od rodziców. I ta sytuacja sprawia, iż w dotychczasowym świecie starszego dziecka zachodzą zmiany. A te zmiany budzą niepokój, lęk i stres. W ten sposób rodzi się właśnie dziecięca zazdrość. Jest ona w tym kontekście zupełnie naturalna, a my jako rodzice, możemy (a choćby musimy) maluszka z tą nową sytuacją oswoić. Za chwilę dowiesz się, jak to zrobić.

Czy można zapobiec dziecięcej zazdrości?

Oczywiście, iż tak! A idealną sytuacją jest właśnie taka, w której rodzice przygotowują dziecko na pojawienie się rodzeństwa i już w ten sposób przeciwdziałają pojawianiu się w przyszłości intensywnej zazdrości.Jak można to zrobić? Oto 3 wskazówki:

  • W czasie ciąży opowiadaj dziecku, iż w brzuszku jest dzidziuś. I ten dzidziuś rośnie, ale uwaga, bo… Razem z dzidziusiem rośnie też serce mamy! Powiększa się, żeby było w nim miejsce dla dwojga dzieci. Możesz również narysować jak serce rośnie, jak jest coraz większe.
  • Zrób rysunek rodziny. Najpierw narysuj dużego tatę i dużą mamę (oni są najwięksi), potem narysuj starsze dziecko (mniejsze od rodziców, ale większe od nowego członka rodziny), na końcu narysuj najmniejszą istotkę.

    Taki rysunek porządkuje świat dziecka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Pozwala wiedzieć, iż przez cały czas jest istotny a ten nowy malutki ktoś, nie jest w stanie mu zagrozić ani zabrać mu rodziców.

  • Przepracuj temat – regularnie rozmawiajcie, czytajcie bajki z bohaterami, którzy będą mieć rodzeństwo i nie uciekaj od trudnych pytań malca.

Jak reagować, gdy do zazdrości już dojdzie?

Wytłumacz maluchowi, iż już zawsze będzie starszym bratem lub siostrą i to się nigdy nie zmieni. Zawsze będzie starszy i większy. A to wiąże się z pewnymi przywilejami! Jakimi? Starsze dziecko ma więcej obowiązków, ale też więcej przywilejów. Młodsze ma mniej.

Oto przykład, jak możesz rozmawiać z dzieckiem:

“Ty jesteś już duży. Potrafisz jeździć na rowerze, a maluszek nie potrafi choćby chodzić. Ty możesz jeść lody, a maluszek tylko mleczko. A jak będzie mógł jeść już lody, to Ty zjesz dwie gałki, a maluszek tylko pół, bo ma taki mały brzuszek. Ty sam myjesz ząbki, a maluszek ich jeszcze nie ma!”

Pamiętaj, iż nastawienie dziecka zależy przede wszystkim od Was – Rodziców. To Wy musicie wytłumaczyć dziecku świat, więc Wasza obecność i świadomość rodzicielska jest kluczowa. Im lepiej wytłumaczycie, jak będzie wyglądało Wasze życie, co się zmieni, a co nie… tym maluch będzie lepiej przygotowany na te zmiany i tym łatwiej będzie mu nawiązać relację z rodzeństwem. Ba! Będzie choćby podekscytowany i będzie z niecierpliwością czekał na rodzeństwo, bo bycie starszym bratem czy siostrą to dopiero jest coś!

Mariola Kurczyńska

pedagog, terapeuta pedagogiczny, doradca rodzicielski

www.mariolakurczynska.pl

Idź do oryginalnego materiału