Dzieci, tak samo jak dorośli, mają swoje problemy, które mocno na nie oddziałują. Naszym największym błędem będzie ignorowanie i bagatelizowanie tych dziecięcych problemów. One też mogą cierpieć na zaburzenia lękowe różnego rodzaju i niestety nie są od tego wolne. Mogą się pojawić w każdym momencie ich rozwoju i być związane ze zmianami w ich życiu. Jak pomóc dziecku w walce z jego lękami? Jak wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa? jeżeli interesuje Cię ten temat – czytaj dalej, a my odpowiemy na te pytania w tym artykule.
Lęk – Czym jest?
nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, objawiający się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem.
Lęk jest normalnym, naturalnym i koniecznym elementem naszego życia. Jest taką samą emocją jak euforia czy smutek i stanowi składową część naszych emocji. Reakcje lękowe mogą mieć różnorodne nasilenie i objawiać się na wiele sposobów. Lęk pojawia się zwykle jako sygnał alarmowy w związku z określonym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni. Na stronie Strefamysli przeczytasz więcej o lęku i zaburzeniach lękowych. Znajdziesz tam również świetnych specjalistów, którzy doradzą i pomogą z licznymi problemami natury psychicznej.
Dziecięce lęki – rodzaje
Lęk u dzieci to złożone zagadnienie, często o wiele bardziej niż jest to w przypadku dorosłych. Dzieci w wieku szkolnym mogą doświadczyć każdego rodzaju lęku, który może mieć różnorodne podłoża. Dzieci w tym wieku są w stanie odczuwać w różnych postaciach, są to m.in.:
- lęk separacyjny – obawa i strach przed rozdzieleniem z rodzicami, zwykle ten lęk bardziej związany jest z rozłąką z matką,
- Zjawisko FOMO – lęk przed pominięciem czegoś co może się nie powtórzyć, np. promocja, wyjazd, itp.
- lęk uogólniony – nadmierne zamartwianie się, które towarzyszy dziecku bez konkretnej przyczyny,
- społeczne zaburzenia lękowe – jest to przedłużająca się faza lęku przed obcymi, która może mieć związek z zaburzeniami osobowości typu unikającego,
- fobie – lęk przed konkretnym obiektem czy sytuacją, np. zwierzętami, śmiercią, czy przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach (klaustrofobia),
- zespół stresu pourazowego – stanowi ono następstwo przerażającego wydarzenia, w którym brało udział dziecko. Może dotyczyć sytuacji zagrażającej życiu, która powraca pod postacią myśli i wspomnień,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – próby radzenia sobie przez dziecko z uczuciem lęku poprzez wykonywanie rytuałów, czyli czynności przymusowych, które tego lęku nie redukują.
Jak pomóc dziecku pokonać lęk?
Aby pomóc dziecku w pokonywaniu jego lęków, a przy okazji danie mu poczucia bezpieczeństwa, warto kierować się tymi 5, prostymi zasadami:
- Postaraj się odkryć źródło lęku – to bardzo istotne, ponieważ warto wiedzieć w jakich sytuacjach on występuje. Należy obserwować kiedy maluch się uspokaja.
- Stopniowo pomóż oswajać się z sytuacją lub obiektem, która wywołuje lęk – Pamiętaj nie rób niczego na siłę. Ważna jest systematyczność i stawianie małych kroków.
- Cierpliwość to klucz do sukcesu – Pamiętaj być cierpliwym dla Twojego dziecka, to wiele znaczy dla niego znaczy. Rozmawiaj z nim o jego lęku, przytulaj, bądź blisko i dawaj poczucie bezpieczeństwa.
- Wytłumacz dziecku, iż każdy dorosły, tak jak ono, też się czegoś boi.
- Wykorzystaj bajeczki terapeutyczne w celu uspokajania dziecka i walki z lękami.
Każdy rodzic pragnie szczęścia i harmonijnego rozwoju swojego dziecka. Chcemy, aby czuły się kochane i miały zapewnione wszystko od samego początku. Jednak mimo miłości danej dziecku wraz z wiekiem dochodzi jeszcze sporo sytuacji, które mogą wywoływać u nich lęk. Może to być rozstanie z rodzicami przed pójściem do przedszkola, pobyt w szpitalu, czy śmierć bliskiej osoby. Małe dzieci nie lubią zmian, w związku z tym mogą pojawiać się u nich lęki. Naszym zadaniem jest, aby dać mu poczucie wsparcia i bezpieczeństwa oraz pomóc mu w obliczu tych lęków.