Dziecko WWO. Możesz je mieć i o tym nie wiedzieć. 6 nieoczywistych sygnałów, które pomijamy

gazeta.pl 1 dzień temu
Coraz więcej psychologowie mówią o potrzebach wysoko wrażliwych dzieci. Jakie cechy mogą sugerować, iż twoje dziecko odbiera świat intensywniej niż jego rówieśnicy? Sprawdźcie, co mają na ten temat do powiedzenia eksperci. To ważne, aby znać potrzeby dziecka, aby móc lepiej je wspierać w mierzeniu się z codziennością.
Dzieci wysoko wrażliwe (WWO) głębiej odczuwają emocje i intensywniej odbierają bodźce z otoczenia. Wysoka wrażliwość po raz pierwszy została opisana w 1991 roku przez psycholożkę Elaine Aron, autorkę książki "Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza". Według ekspertki 15-20 proc. dzieci rodzi się właśnie z takim układem nerwowym, który jest wysoce świadomy i gwałtownie reaguje na bodźce. W jaki sposób stwierdzić, czy dziecko jest wysoko wrażliwe? Sprawdźcie sześć sygnałów, które sugerują, iż mamy do czynienia z dzieckiem wysoko wrażliwym.


REKLAMA


Zobacz wideo Kubicka tłumaczy się z płaczącego dziecka. "Czasami matchę chcę sobie zrobić"


Wychowujesz wysoko wrażliwe dziecka? To ważny, aby odpowiednio je zdiagnozować
Psychiatrka dr Judith Orloff, autorka książki "The Highy Sensitive Rabbit" na łamach portalu huffpost.com podkreśliła, iż niezwykle ważne jest zauważenie, czy wychowujemy wysoko wrażliwe dziecko. Dzięki tej świadomości rodzice będą lepiej wiedzieć, jak je odpowiednio wspierać.


Dziecko wysokowrażliwe ma wysokie zdolności sensoryczne i jest niezwykle troskliwe, ale ma tendencję do bycia przytłoczonym bodźcami, jakie odbiera ze świata


- podkreśliła ekspertka. Dzieci wysoko wrażliwe są hiperczujne i dostrzegają wszystkie szczegóły otoczenia, na które ich rówieśnicy po prostu nie zwracają choćby uwagi. Portal huffpost.com po konsultacji z odpowiednimi ekspertami stworzył listę symptomów, które mogą wskazywać wysoką wrażliwość u dziecka. Możecie się z nimi zapoznać poniżej.


Czym cechuje się wysoko wrażliwe dziecko? Na to zwróć szczególną uwagę
Jak podkreślają eksperci, pierwszą cechę wyróżniającą dzieci wysokowrażliwe jest intensywne odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego. Dotyczy to zarówno dźwięków, zapachów, jak intensywnego światła. Takie detale jak głośny dźwięk odkurzacza, świecące prosto w oczy promienie słoneczne czy choćby gryząca metka ubrania mogą być dla dzieci WWO wyjątkowo trudne do zniesienia. Dodatkowo bardzo gwałtownie czują się przebodźcowane i przebywanie w chaotycznym otoczeniu intensywnie je męczy.


Czują się tak, jakby trzymali coś 50 palcami, zamiast pięcioma


- podkreśliła ekspertka. Jak możemy wspomóc dziecko? jeżeli wiemy, iż znajdzie się w sytuacji, która będzie dla niego stresująca, możemy z wyprzedzeniem pomóc się dziecku na nią przygotować. Porozmawiać o tym, co powoduje w nim stres i wspólnie omówić, jak można radzić sobie z konkretnymi wyzwalaczami napięcia. Np. jeżeli to kwestia związana z hałasem możesz zaproponować dziecku użycie słuchawek z muzyką, którą lubi.


Pamiętaj o tym, aby pochwalić dziecko jeżeli stanie w obliczu jakiejś trudnej dla niego sytuacji. To zachęci je, aby otwarcie się z nimi mierzyć i nie unikać ich tylko dlatego, iż są trudne


- podkreśliła ekspertka.
Dzieci WWO są nieśmiałe
Drugą cechą dzieci wysokowrażliwych jest nieśmiałość i zdystansowanie w nowych sytuacjach. Ponieważ bardzo gwałtownie czuja się przytłoczone nowym środowiskiem, potrzebują dużo więcej czasu, aby poczuć się komfortowo w nowej sytuacji. Dzieci wysoko wrażliwe nie czują się dobrze jednakowo w obecności obcych osób ani ludzi, których dawno nie widziały. To ważne, aby na siłę nie zmuszać dziecka do interakcji z otoczeniem, ale pozwolić mu "absorbowanie" go we własnym tempie aż do momentu, kiedy poczuje się komfortowo i samo zdecyduje, iż chce uczestniczyć w rozmowie.


Wahania nastrojów
Wysokowrażliwe dzieci przez swoje silne odczuwania świata o wiele szybciej są w stanie radykalnie zmienić nastrój, co objawia się napadami złości. Odczuwane przez nich gorsze momenty są odbierane dużo intensywniej niż u innych dzieci. Drobne sytuacje mogą wyprowadzić dziecko z równowagi i doprowadzić do krzyku. Ich wrażliwość na bodźcie będzie jeszcze większa, kiedy ich podstawowe potrzeby nie są zapewnione np. kiedy nie przespały wystarczającej liczby godzin w nocy albo są głodne. Jak w takiej sytuacji pomóc dziecku? Możemy nauczyć je głębokiego oddychania i tę technikę mogą wykorzystywać w sytuacji, która zaczyna je przerastać. Warto dać też dziecku przestrzeń na spędzenie czasu samemu ze sobą, najlepiej w odosobnieniu np. na zabawie albo słuchaniu muzyki, żeby mogło się uspokoić.


Niespodzianka? Nie, dziękuję
Kolejną cechą wysokowrażliwych dzieci jest fakt, iż nie lubią być zaskakiwane. choćby drobne zmiany i niespodzianki potrafią być dla nich niezwykle przytłaczające. Wynika to z faktu, iż rutyna zapewnia im bezpieczeństwo i komfort a wszelkie elementy zmiany czy niespodziewanych wydarzeń zaburzają ten spokój. Co ciekawe, jak podkreślają eksperci, dotyczy to także pozytywnych wydarzeń. Wszelka zmiana choćby jeżeli jest dobra, jest związana z burzeniem dotychczasowego porządku. Ekspertka radzi, aby w przypadku najmłodszych dzieci wykorzystać prosty trik. Z pomocą przytulanek można udawać, iż jakaś sytuacja dla misia jest przytłaczająca i nauczyć go radzić sobie z jej akceptacją, to pozwoli dziecku wypracować odpowiednie techniki.


Dziecko WWO. Emocje jak lustro
Rodzice wysoko wrażliwych dzieci często zauważają, iż ich własny nastrój bardzo wpływa na nastrój dziecka. Dzieci wrażliwsze na świat wokół intensywniej chronią także emocje innych ludzi. Kiedy ich rodzice odczuwają zaniepokojenie albo stres, to uczucie bardzo gwałtownie przechodzi na nie. Warto wyjaśnić w takich sytuacjach dziecku, iż każdy miewa trudne chwile i jest to zwyczajna część życia każdego człowieka. Uświadom dziecku, iż nie zrobiło nic złego i nie jest odpowiedzialne za twój nastrój
Widzą więcej i dokładniej
Ostatnią wymienioną przez ekspertów cechą wysokowrażliwych dzieci jest dostrzeganie detali, na które inne dzieci nie zwracają uwagi. "Takie dzieci są niezwykle spostrzegawcze i dostrzegają wszystkie niuanse. Właśnie z tego względu zauważą każdą, chociaż najdrobniejszą zmianę w zachowaniu rodzica" - czytamy na lamach portalu huffpost.com.
Idź do oryginalnego materiału