Egzamin ósmoklasisty. Ta grupa miała być zwolniona ze zdawania. MEN odmawia: Nie było długiej przerwy

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Kto może zostać zwolniony z egzaminów ósmoklasisty? Są dwie grupy takich uczniów, a w roku 2025 miała być też trzecia, ale tak się nie stanie. Resort edukacji twierdzi bowiem, iż nie ma takiej potrzeby, bo "nie było aż takiej długiej przerwy" w nauczaniu.
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak istotny test, do którego ma obowiązek podejść każdy uczeń kończący szkołę podstawową. Jednak są od tego dwa wyjątki, a w tym roku szkolnym miał być też trzeci. Ściślej rzecz biorąc, z owego egzaminu miały być zwolnione dzieci z terenów, które dotknęła powódź, ale jak się okazuje, tak się nie stanie. Wszystko przez to, iż zdaniem resortu edukacji, przerwa w nauce była niewielka i co za tym idzie, nie ma możliwości, by to wpłynęło na wyniki.

REKLAMA







Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"



Mieli być zwolnieni z egzaminów ósmoklasisty. Tak jednak nie będzie
W sprawie zwolnienia uczniów z terenów dotkniętych powodzią ze zdawania egzaminów ósmoklasisty wypowiedziała się szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka.

Dzieci z terenów powodziowych nie miały tak długiej przerwy w edukacji, by jakakolwiek szkoła zgłaszała taką potrzebę. Były to przerwy najdłużej dwutygodniowe i zastąpione to było nauczaniem zdalnym

- powiedziała ministerka edukacji, cytowana przez serwis Dzieje.pl. Dodała też, iż "egzaminy muszą być równe i powszechne. Tutaj nie ma tak dużej wyrwy w edukacji. I nikt takich postulatów nie zgłaszał". Poinformowała również, iż uczniowie z terenów powodziowych mogą liczyć na dodatkowe zajęcia, jeżeli zgłoszą taką potrzebę.


Kto nie musi pisać egzaminów ósmoklasisty? Te dwie grupy są zwolnione
Wspomnieliśmy na początku, iż z egzaminów ósmoklasisty są trwale zwolnione dwie grupy uczniów. Jakie? Jak podaje serwis Oto Uczelnie.pl, są one następujące:

uczniowie posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, a także o niepełnosprawności sprzężonej, i co za tym idzie, potrzebę kształcenia specjalnego,
młodzież z powodu poważnych problemów zdrowotnych nie może przystąpić do egzaminów w żadnych z obu terminów, np. śpiączka, choroba nowotworowa, nagła utrata wzroku bądź możliwości poruszania się czy choćby zaostrzenie przebiegu choroby przewlekłej.



Przy czym w obu wymienionych przypadkach rodzice dziecka muszą złożyć u dyrektora szkoły stosowny wniosek. Wówczas dyrekcja placówki składa wniosek do okręgowego dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który podejmuje ostateczną decyzję. jeżeli uczeń zostanie zwolniony z egzaminów ósmoklasisty, to o przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej decydują punkty na świadectwie. Przy czym nie oznacza to automatycznego przyjęcia do takiej placówki.
Idź do oryginalnego materiału