Ekspertka w TV zdradza, kiedy dziecko musi pożegnać pieluchę. Odważna teza!

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Odpieluchowanie dziecka to indywidualna kwestia zależna od rozwoju kilkulatka. fot. romrodinka/123rf.com


Czy odpieluchowanie dziecka powinno nastąpić w jakimś konkretnym momencie? Większość ekspertów jest zdania, iż to zależy od psychiki dziecka i jego indywidualnej gotowości do pozbycia się pieluchy. Pewna pedagożka jednak głośno mówi o tym, iż tę granicę wieku da się precyzyjnie określić i dzieci do 3. roku życia nie powinny już mieć pieluchy.


Eksperci powtarzają, iż odpieluchowanie dziecka to indywidualna kwestia każdego malucha, która zależna jest od jego rozwoju (także psychicznego) i gotowości na pożegnanie z pieluchą.

W telewizjii śniadaniowej Mariola Kurczyńska, pedagożka i doradczyni rodzicielska, powiedziała, iż jej zdaniem precyzyjną granicę odpieluchowania da się wyznaczyć i iż powinno nastąpić to do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat.

Pediatrzy i psychologowie dziecięcy zalecają ostrożność w takich jednoznacznych osądach związanych z kwestiami rozwoju dziecka.


Coach rodzicielski daje sztywne wytyczne o odpieluchowaniu


W "Dzień Dobry TVN" goszczono udzielającą się m.in. w mediach społecznościowych pedagożkę i doradczynię rodzicielską, Mariolę Kurczyńską. Zapytano ją o odpieluchowanie dzieci. Kobieta precyzyjnie określiła, do jakiego wieku dziecko jej zdaniem powinno być odpieluchowane.

"Nie jest to określone, jednak uważam, iż do wieku 3 lat dziecko powinno już być odpieluchowane. Mało które nie jest na to gotowe" - powiedziała Mariola Kurczyńska, jednak gwałtownie dodała: - Odpieluchowanie jest procesem, a nie punktem".

I z tym ostatnim można się zgodzić. Każde dziecko jest inne, każde ma inną wrażliwość, psychikę i z tą gotowością do pożegnania pieluszki może być różnie. Warto, używając wyrażeń takich jak "dziecko powinno coś umieć w tym i w tym momencie" zawsze myśleć o marginesie błędu. W tym przypadku rodzice maluchów, które chodzą w pieluchach i mają około 3 lat, mogą po takim komentarzu zacząć się niepotrzebnie martwić, iż z ich dzieckiem coś jest nie tak.

Przede wszystkim: spokój


W wieku 3 lat większość dzieci może mieć gotowość mięśniową do kontrolowania swoich potrzeb fizjologicznych i rzeczywiście wiele z nich w tym wieku nie nosi już pieluszki. Nie wszystkie jednak, dlatego jeżeli twoje dziecko ma 3 lata i wciąż nosi pieluszkę, podejdź do tego ze spokojem. Pracuj nad odpieluchowaniem, skonsultuj się z lekarzem dziecka lub fizjoterapeutą, ale nie rób nic na siłę.

Nerwowa atmosfera wokół odpieluchowania na pewno nie będzie sprzyjać samopoczuciu dziecka i tylko odwlecze sukces. Dziecko może być gotowe do odpieluchowania z fizycznego punktu widzenia, bo jego mięśnie będą w stanie wstrzymywać potrzeby aż do wizyty w toalecie. Jednak jeżeli chodzi o gotowość psychiczną, dojrzałość do korzystania z toalety czy nocnika, starajmy się nie stawiać twardych granic i patrzeć na każdy przypadek indywidualnie.

Wiele zależy od indywidualnego rozwoju dziecka


Każde dziecko ma inną psychikę i jedno będzie gotowe na pożegnanie z pieluchą, mając 2 lata, a inne dopiero chwilę przed lub chwilę po 3. urodzinach. W tej kwestii nie można dziecku niczego narzucać i odpieluchowywać go na siłę, bo może to spowodować traumę i prowadzić do problemów fizjologicznych, jak wstrzymywanie robienia siusiu czy zaparcia nawykowe.

Idź do oryginalnego materiału