Wysypka przy ząbkowaniu to objaw, który może towarzyszyć wyrzynaniu się zębów mlecznych u niemowlęcia.
Pojawia się wokół ust, na szyi, klatce piersiowej, a choćby rączkach, w wyniku intensywnego ślinienia się dziecka i podrażnienia skóry.
Drobne krostki czy czerwonawe plamki? Dowiedz się, jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu i jak można ją leczyć.
Wysypka przy ząbkowaniu
Wysypka przy ząbkowaniu jest jednym z dodatkowych objawów, które mogą towarzyszyć niemowlęciu w trakcie wyrzynania się zębów mlecznych. Proces ten nie należy do najprzyjemniejszych ani dla dziecka, które cierpi wtedy z wielu powodów, ani też dla jego rodziców, którzy martwią się o swojego malucha i cały czas starają się jakoś mu ulżyć w ząbkowaniu.
Ząbkowanie rozpoczyna się zwykle około 6. miesiąca życia dziecka (czasem wcześniej, choćby w 4. miesiącu) i trwa tak długo, aż w buzi pojawią się wszystkie mleczaki. Można powiedzieć, iż od pewnego momentu niemowlę ząbkuje praktycznie cały czas. A to nie wygląda niestety tak, iż nagle "znajdujemy" w jego buzi kolejne białe "perełki". Podczas przebijania się przez dziąsła zębów mlecznych u dziecka mogą wystąpić:
obfite ślinienie
niepokój, rozdrażnienie, płaczliwość
kłopoty z zasypianiem, częste wybudzanie się
ból dziąseł
rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła
brak apetytu, niechęć do jedzenia, trudności ze złapanie sutka lub smoczka
podwyższona temperatura ciała
wysypka w okolicy ust, na szyi, na klatce piersiowej.
Wysypka przy ząbkowaniu – skąd się bierze?
Podczas ząbkowania dziecko obficie się ślini, a w ślinie obecne są enzymy trawienne, które mogą podrażniać skórę. Tak rzeczywiście się dzieje, gdy ślina wciąż spływa po buzi malucha, po czym zasycha na policzkach, brodzie, szyi, a choćby klatce piersiowej. Dodatkowo niemowlęta wsadzają do buzi rączki oraz różne zabawki, jeszcze bardziej rozprowadzając tę ślinę na skórze. Z tej przyczyny u maluszka może pojawić się wysypka przy ząbkowaniu.
Jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu? [ZDJĘCIE]
Wysypka przy ząbkowaniu przybiera postać krostek lub czerwonych plamek, w zależności od stadium może być bardziej lub mniej wyrazista oraz rozległa. Bywa, iż swędzi. Pojawia się zwykle w okolicy ust, na policzkach, na szyi i klatce piersiowej. Wysypka przy ząbkowaniu może także umiejscowić się na rączkach, które dziecko nieustannie ślini. Na poniższym zdjęciu widać, jak wygląda typowa wysypka przy ząbkowaniu.
Ponieważ ząbkowanie może trwać przez cały okres niemowlęcy, a choćby dłużej, także wysypka czasem utrzymuje się tak długo, albo okresowo nawraca – choć starsze dzieci zwykle trzymają już buzię zamkniętą.
Wysypka przy ząbkowaniu – jak leczyć?
Choć sama w sobie wysypka nie jest groźna, trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż jest to jednak podrażnienie skóry, o które należy odpowiednio zadbać, by nie doszło do poważniejszego nadkażenia. Najważniejsza jest tu profilaktyka – jeżeli twoje dziecko ząbkuje i się ślini, regularnie wycieraj mu buzię, by była sucha. Dobrym rozwiązaniem są śliniaki, które chronią szyję i klatkę piersiową przed kontaktem ze śliną.
Skórę dziecka warto zabezpieczać przed maceracją odpowiednimi kosmetykami – na przykład wazeliną lub lanoliną. Lanolina jest maścią wykonaną na bazie wosku z owczej wełny, jest to produkt naturalny, często stosowany do nawilżania i leczenia wysuszonej skóry. Wystarczy rozprowadzić cienką warstwę, aby zatrzymać rozwój wysypki u niemowlaka przy ząbkowaniu.
Zarówno lanolina, jak i wazelina, są doskonałymi środkami zapobiegawczymi. Tworzą na skórze barierę ochronną, więc smaruj dziecku buzię na przykład trzy razy dziennie – wysypka przy ząbkowaniu zmniejszy się, a choćby całkowicie uleczy. Sprawdza się tu także olej kokosowy, który ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Gdy dziecko ząbkuje i ma wysypkę, należy pamiętać o ogólnej higienie ciała. jeżeli w fałdach szyi zalega ślina, może stać się przyczyną powstania nie tylko wysypki, ale i pożywką dla wszelakich bakterii. Używaj łagodnych, bezzapachowych, a najlepiej hipoalergicznych płynów do kąpieli, przeznaczonych dla niemowląt.
Wysypka przy ząbkowaniu – a może to coś innego?
Choroby, w których przebiegu występuje wysypka, są u dzieci częste, dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego objawu. jeżeli u twojego dziecka wystąpiła wysypka przy ząbkowaniu, bacznie się mu przyjrzyj. Tę wysypkę można pomylić z innymi chorobami skórnymi, takimi jak wyprysk lub infekcja drożdżakowa. Wysypka przy ząbkowaniu może trochę przypominać odrę czy rumień zakaźny, jednak zwykle dzieci z tymi chorobami mają też gorączkę i po prostu wyglądają na chore. jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.